„Situace je zoufalá a nemáme už jiné řešení. Požadovat budeme odvolání ředitele, pana Schwarze," řeklo Pražskému deníku několik záchranářů, kteří si 
z obav před možnou mstou přáli zachovat anonymitu.

„Nejsme skupinka nespokojených lidí, nemáme žádné politické zájmy, nejde nám ani o peníze, platy na záchrance jsou ostatně lepší než jinde. Ale podmínky k práci a situace na pracovišti už ohrožují to, abychom tuto práci vůbec mohli dělat," tvrdí.

Vypadá to jako těžko uvěřitelný příběh. Pražské záchrance už 16 let šéfuje Zdeněk Schwarz. Muž s image gentlemana, který byl zároveň zvolen do Senátu a teď kandiduje rovněž. I proto kritika jeho osoby vzbuzuje pochybnosti, zda týden před volbami nejde o politickou kampaň.

Magistrát nemá pochybnosti

Pochybnosti nad fungováním záchranky ostatně nemá ani její zřizovatel, pražský magistrát. „S pražskou záchrankou jsme spokojeni. Problémy typu komunikace s ostatními nemocnicemi ohledně přijímání pacientů byly vnější. Řešíme je. Uvnitř záchranky ale podle nás všechno funguje dobře," řekl pražskému deníku tento týden radní pro zdravotnictví Martin Dlouhý. Právě s ním se mají nespokojení zaměstnanci a šéfka zdravotnických odborů dnes sejít.

„O nějakých stížnostech zaměstnanců jsem četl v časopisu Týden, to ale samozřejmě není relevantní. Proto jsme se domluvili na schůzce, kde chci slyšet konkrétní body," uvádí Dlouhý. Problémy v záchrance jsou podle nespokojených zaměstnanců, kteří tvrdí, že zastupují kolem 90 procent personálu této příspěvkové organizace, dlouhodobé. Vše vyvrcholilo ale prý letos.

„Pana ředitele jsme se 
v rámci emailové komunikace slušnou formou zeptali, proč nemá pražský dispečink proplácené dvanáctihodinové služby. Hodin nám proplácí jen jedenáct. Ten dotaz vznikl na základě toho, že všechny ostatní záchranky v republice oněch dvanáct hodin proplacených mají. Pan ředitel řekl, že ho to nezajímá. Když jsme to neměli s kým řešit, museli jsme se obrátit na odbory. 
A začaly se dít věci," popisuje skupina zaměstnanců, mezi kterými jsou pracovníci na dispečinku i ve výjezdových skupinách.

Krávy, slepice a odpad společnosti

„Pan ředitel nám nechal odmontovat kuchyňskou linku, sebral nám dvouplotýnkový vařič, který byl v kolektivní smlouvě. Mikrovlnku na ohřátí jídla jsme museli mít na zemi," říkají.

„Teď nám v odpočinkové místnosti nechal vzít televizi. Zakázal nám chodit na stáže na sanitky. Nevíte, co se stane další den. Vytváří napjatou atmosféru, lidi jsou vystresovaní, bojí se. Ženy pracující na dispečinku běžně před kolegy tituluje jako krávy a slepice. 
A to jsou přitom lidi, kteří mají pomáhat ostatním. Jak mají pak v klidu dělat svoji práci?" tážou se.

„Už se stává, že nám někdo volá, a zjišťuji, že mám problém se soustředit, kvůli tomu, co se tady děje," popisuje žena pracující na dispečinku. „Ředitel říká, že na záchrance pracují buď „nadšenci, nebo odpad společnosti".

Tvrdí, že pokud lidé odcházejí, tak jenom proto, že je tady složitá práce. Není tomu tak. Práce je to samozřejmě těžká, ale není jiná než kdekoli jinde na záchrance. Lidé odsud neodcházejí kvůli penězům, ale přístupu, který k nim vedení má," uvádí záchranář.

Je to předvolební kampaň, oponuje záchranka

„Není to pravda. Jde o snahu dezinformovat veřejnost, poškodit vedení ZZS HMP i organizaci jako celek. Na posledních setkáních managementu se zaměstnanci žádné neřešitelné nebo zásadní výhrady a nespokojenost od zaměstnanců i přítomného zástupce odborů nezazněly," oponuje pražská záchranka ve čtyřstránkovém tiskovém prohlášení, které vydala poté, co se před 14 dny objevil kritický časopisový článek na adresu ředitele Schwarze.

K žádné šikaně podle vedení záchranky rozhodně nedochází. „Naopak, jednání některých zaměstnanců a zejména postup odborů a těch, kteří podávají účelové a zkreslené i nepravdivé informace mají charakter účelového nátlaku vůči vedení organizace a jejímu řediteli," brání se záchranka.

Ze strany odborů a některých zaměstnanců se prý jedná o pokus vtáhnout vedení organizace do války. Negativní kampaň trvá údajně už zhruba půl roku, od chvíle kdy 
Schwarz oznámil svou kandidaturu na senátora.

„Od této chvíle také dostává anonymy, které postupně stupňují svou agresivitu a výhrůžky, včetně výhrůžek medializací pseudoproblémů a vynucování si požadavků," tvrdí záchranka 
v tiskové zprávě.

Odešel k sousedům. A má klid

Nespokojení zaměstnanci ke svým argumentům dokládají otevřený dopis, který svým bývalým kolegům tento týden adresoval někdejší vedoucí stanoviště záchranky na Petřinách, lékař Karel Kučera. Od pražské záchranky odešel loni k záchrance středočeské.

„Jsem finančně o 10 tisíc korun čistého měsíčně níže oproti stejné práci u pražské záchranky, ale dělám práci v kolektivu lidí, kteří nejsou zbytečně stresováni. Byť dělají to samé, ve stejném objemu a kvalitě," uvádí Kučera.

Sám zároveň říká, že jako lékař, kterých je u pražské záchranky nedostatek, měl ještě „VIP postavení". Oproti zaměstnancům dispečinku nebo lidem sloužícím u výjezdových skupin podle něho vedení mělo ještě „dvojí metr".

„Skrytá šikana vedení, permanentní záměrné vytváření stresového prostředí, vyhrožování přesuny členů výjezdových skupin po celé Praze, rozbíjení sehraných posádek, rozložení směn tak, aby volný čas nešel účelně využít, systém kolektivní viny pro všechny členy výjezdových skupin za ojedinělá osobní pochybení, nasazování inspektorů provozu na názorově nepohodlné zaměstnance, upřednostňování loajality k vedení na úkor odbornostních složení," vyjmenovává Kučera důvody, které ho donutily ke změně zaměstnavatele, přestože se tomu prý dlouho bránil. Proto také nakonec jen „přestoupil" ke středočeským kolegům.

„Už tři čtvrtě roku nemusím chodit nas*aný z a do práce a tak opravdu nelituji a neměnil bych," říká otevřeně.

Stačilo prý zkritizovat Sanitku

Pro dokreslení údajných totalitních praktik v záchrance pak uvádí perličku v podobě kritiky seriálu Sanitka 2, 
u kterého byl Schwarz odborným poradcem. Kučera o seriálu prý psal do podnikového časopisu. „Článek nesměl být otištěn, vysloužil jsem si však tříhodinovou audienci u pana ředitele," popisuje s tím, že ředitel záchranky má podle něho dvojí tvář: „mediálně líbivou navenek" a tu druhou, kterou prezentuje před svými podřízenými.

Jak je ale možné, že až dosud na adresu ředitele 
Schwarze žádná podobně hlasitá kritika nebyla? „Je mistr manipulace a mediální prezentace," tvrdí nespokojení. „Vezměte si, jak dokázal ustát třeba letošní spor ohledně přijímání pacientů. Dopis se stížností na chování našeho pana ředitele podepsali ředitelé všech pražských nemocnic. Přesto z toho dokázal vyjít 
s čistým štítem. Jakou šanci pak máte jako řadový zaměstnanec?" namítají.

Podle zaměstnanců dochází k falšování zpráv o činnosti záchranky. „Když odbory napsaly, že jsou zaměstnanci nespokojení, musela se čtyřikrát přepisovat." Pražská záchranka tvoří podle zaměstnanců pod vedením Schwarze svět sám pro sebe.

Sami mimo Asociaci

„Jako jediná není členem Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Asi proto, abychom si všechno mohli řešit po svém. Používáme software, který nikde jinde v republice nemají. Nakupujeme vozidla, které nikde jinde v republice nemají. Když dojde 
k nejhoršímu, máme nařízeno volat jenom jednu pohřební službu," vypočítávají.

Redakce Pražského deníku včera Zdeňku Schwarzovi zaslala dotazy týkající se konkrétních výtek nespokojených zaměstnanců. „Komentovat to teď nijak nebudu. Pan ředitel tady už není, ale na webových stránkách máme prohlášení, ve kterém určitě najdete odpovědi na 99 procent vašich otázek," uvedla krátce před 16. hodinou mluvčí Jiřina Ernestová.

Vývoj sporu po dnešním jednání na magistrátu budeme dále sledovat.

Ředitel se brání kriticeZdeněk Schwarz krátce poté, co na jeho adresu vyšel před 14 dny kritický článek v časopisu Týden, reagoval na svých webových stránkách prohlášením:

„Působím v pozici ředitele ZZSHM již šestnáct let, během kterých se podařilo záchranku vytáhnout z těžkých problémů, stabilizovat a dostat na dnešní úroveň, kterou si troufám směle nazvat vynikající. Povedlo se to i díky tomu, že jsem tvrdý a přísný ředitel. Všichni, kdo se mnou pracují, vědí, že jsem neúprosný a vyžaduji kvalitní práci a včasné plnění úkolů, jinými slovy nejlépe to udělej hned a bez chyb. Na druhou stranu také vědí, že jsem spravedlivý a vždy dokážu vyslechnout opačný názor. Vím, že některým lidem moje jednání a chování, tj. upřímnost, přímost i odvaha sdělit svůj názor, nesedí. Občas to považují za aroganci, ale vesměs lidé spíše nechtějí slyšet pravdu nebo negativní hodnocení. (…) Nepřekvapuje mě, že se mě někdo snaží poškodit, čirou náhodou pár týdnů před volbami do Senátu, v nichž obhajuji mandát. Svým nepřátelům vzkazuji, že mě jejich útok nechává zcela klidným. Voliči si sami zhodnotí, zda spíše chtějí, aby se ředitel záchranky na své podřízené usmíval, nebo aby sanitka, pokud ji budou potřebovat, přijela včas a špičkově připravená posádka odvedla skvěle svou práci."