Rekonstrukci základny letecké záchranné služby na Letišti Václava Havla schválili v pondělí pražští radní. Magistrát v příštích dnech vypíše tendr s odhadovanou hodnotou téměř 30 milionů korun, na financování se má podílet i společnost Letiště Praha. Nová stavba vznikne na místě původní základny, která je dlouhodobě ve špatném stavu.

Uvažovalo se o úpravě starých buněk

„Domluvili jsme se s Letištěm Praha na renovaci záchranné služby. Jsou zde ve stísněných podmínkách. Přenosné mobilní buňky se dají přemístit jinak tak, aby záchranáři měli důstojné podmínky,“ řekl radní pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN) s tím, že v nové prostory budou hotové do jednoho roku.

„Objekt je starý desítky let, nevypadá důstojně a nevyhovuje současným podmínkám pro skladování léků i techniky,“ sdělila Pražskému deníku Jana Poštová, mluvčí pražské záchranky.

Původně se uvažovalo pouze o úpravě starých buněk, nicméně po zhodnocení jejich stavu bylo rozhodnuto o přivezení a zařízení nových, podle letištních předpisů zde nemůže vzniknout trvalá stavba.

V objektu na letištní ploše u Terminálu 3 není klimatizace, v létě je zde podle Poštové horko a naopak v zimě se musí topit přímotopy. Stálou teplotu je zapotřebí udržovat i ve skladu léků. Objekt sdílí s leteckou službou policie, záchranáři zde vyčkávají na výjezd.

Dojde i na další stanoviště

„Na místě vznikne základna podobná té na Jižním Městě či ve Stodůlkách z obrovitých kontejnerů, které se dají přeskládat a jsou propojené do písmene U,“ přiblížila Poštová.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. sídlí v metropoli na 22 výjezdových základnách. Rekonstrukcí podle plánů letos projde i stanoviště v Nemocnici svaté Alžběty Na Slupi, fungovat by mělo začít nejpozději začátkem příštího roku, v plánu je také rekonstrukce základy záchranářů v ulici 28. pluku v Praze 10. Letos by také mělo být hotové výjezdové stanoviště v Praze 1 v areálu Nemocnice Na Františku.

Do budoucna se pak počítá s umístěním výjezdových základen ve třech dalších objektech v Klánovicích, v Suchdole a v Modřanech.

V minulém roce pražští záchranáři řešili přes sto tisíc případů, tedy zhruba o 13 tisíc méně než v roce 2019. V celkem 5267 případech záchranáři do pražských nemocnic odvezli lidi s covidem-19.