Podle scénáře letěl stroj CASA z brněnského letiště Tuřany do Kbel. Na palubě měl 45 cestujících a čtyři členy posádky. Při přípravě na přistání posádka zjistila, že unikla kapalina z hydraulického systému, a nepodařilo se tak vysunout levý hlavní podvozek. Po kontrole proto piloti vyhlásili stav tísně a letištní hasiči se začali připravovat na nebezpečí.

Letadlu se sice podařilo přistát, ale listy vrtule se zlomily o zem a jejich úlomky zranily cestující. Po zastavení navíc letounu začal hořet podvozek a po chvíli chytlo i palivo na levé straně křídla.

Přijel i Golem

Letištní hasiči začali ihned s hašením a po několika minutách jim na pomoc dorazily desítky hasičů z pražského hasičského sboru, lékaři ze záchranné služby i policisté. Na místo přijel i záchranářský kamion Golem, který záchranná služba nasazuje při neštěstích velkého rozsahu.

Zraněné hasiči začali vyprošťovat z letadla, přímo na trávě letištní plochy je zdravotníci roztřídili podle závažnosti zranění. O jejich další ošetření se pak postarali v Golemu. Výsledkem „havárie" bylo osm mrtvých, 17 těžce zraněných, 11 středně zraněných a 17 zraněných lehce.

„Je to zásah velkého rozsahu, 50 osob je poměrně velká porce, je na to potřeba poměrně dost lidí. Ten transport není jednoduchý, v letadle jsou stísněné podmínky, je potřeba ty osoby rychlým způsobem roztřídit, co nejdříve je dostat z trupu letadla," popsal zásah hasičů jejich velitel Jan Havrda.

Cvičení v kooperaci

Cvičení organizátoři podle Věroslava Košlera, velitele leteckého zabezpečení kbelské 24. základny dopravního letectva, připravovali asi půl roku. Zúčastnilo se ho více než 200 lidí. Jeho hlavním důvodem bylo vyzkoušet součinnost složek Integrovaného záchranného systému a armády.

„Trénujeme integrovaný záchranný systém, rozřazování lidí, rozvoz do jednotlivých nemocnic, aby záchranka věděla, co s takovým velkým počtem lidí. Jde o to si to metodicky vyzkoušet," řekl novinářům Košler. Poznamenal, že cvičení se zúčastnili letištní hasiči jak přímo při zásahu, tak jako „zranění" cestující, aby viděli „z druhé strany", jak takový zásah vypadá.

Čtěte také: Pražské letiště cvičilo na přílet cestujícího s virem MERS