Pozemky za Poliklinikou Prosek získala městská část svěřením do správy, odkoupením nebo bezúplatným převodem od státu. Už dřív na nich plánovala vybudovat sociální a zdravotnické zařízení, dům s pečovatelskou službou a parkovací areál.

Původní záměr však byl podle současného vedení radnice větší, než je pro devítku potřebné. „Část pozemků tedy můžeme poskytnout k vybudování polyfunkční budovy zdravotnické záchranné služby,“ uvedl místostarosta Tomáš Portlík (ODS). Ve správě městské části zůstanou pozemky pro výstavbu domu s pečovatelskou službou, případně léčebny pro dlouhodobě nemocné.

Dočasné řešení

Záchranná služba má v Praze přes dvě desítky výjezdových základen. Centrála a zázemí sídlí spolu s městskou policií na Vinohradech v Korunní ulici. V nové budově má být operační středisko, vzdělávací a výcvikové centrum, rezervní výjezdová základna, kanceláře, tělocvična a sportovní zázemí, archiv, ubytovací prostory, prádelna, jídelna s kuchyní, dílny, servisní a technické provozy a parkoviště.

Městská část už řadu let plánuje v areálu Polikliniky Prosek nástavbu přízemní budovy, odkud dřív vyjížděly záchranky. Teď by v souvislosti s budováním sídla záchranářů chtěla namísto tohoto objektu postavit zcela novou čtyřpatrovou budovu.

V části přízemí a suterénu mají být kanceláře Polikliniky Prosek a zbytek by pražští záchranáři využívali do doby, než budou mít vlastní sídlo.

„Požádali jsme hlavní město o dvacetimilionovou dotaci na přípravu a zahájení realizace této stavby a jednáme s ním o formě jejího užívání záchranáři,“ upřesnil Portlík. Pražští radní loni v létě slíbili, že pro další využití pozemků nechá magistrát zpracovat ověřovací studii.