Čas od času tato neodkladná potřeba přepadne turisty, ale i samotné Pražany. Na mnoha WC je ale čeká nemilé překvapení. Stav záchodků v hlavním městě Deník otestoval na desítce náhodně vybraných míst. Podle tohoto průzkumu jsou nejhorší toalety na vlakových nádražích.

Na Nádraží Praha – Dejvice stojí asi dvě desítky cestujících, kteří čekají na přijíždějící vlak. Pokud si některý z nich bude chtít ulevit na nádražních toaletách a překoná odporný zápach žlabu pro vykonání pánské potřeby, čeká ho nemilé překvapení: zamčené dveře a nápis „klíče dostanete v hospodě“. Tam je ale nemají – a to ani pro pány, ani pro dámy.

Naštěstí má nádražní restaurace vlastní toalety, které ochotně nabízí návštěvníkům náhradou za ty nádražní. Zařízení nižší cenové kategorie vyvolává pocit návratu o dvacet let zpátky. Jakmile ale zamíříte na toaletu, čeká vás radikální změna: za několik metrů dlouhou, dlážděnou chodbičkou se ukrývá pár malých, čistých toalet, na nichž je znát nedávná rekonstrukce.

„Záchod patří k základní kultuře, nemůžeme vystavovat zákazníky něčemu nechutnému. Stačí, když je špinavé splachovadlo, a už vám to tam bude páchnout, protože ho lidi přestanou používat,“ říká hospodský Aleš Urban. I podle něj je stav veřejných toalet v Praze nevyhovující. „Už jsem to opravdu nemohl vydržet, jinak bych sem na záchod nešel. Když jezdíte vlakem každý den, někdy se WC na nádraží prostě nevyhnete, ale opravdu to není nic příjemného,“ potvrzuje student Michal Donát, návštěvník toalet na Masarykově nádraží.

O něco lépe jsou na tom WC v metru, které uklizeně alespoň vypadají - když už o tom nesvědčí palčivý zápach linoucí se z pisoárů. Výjimky ale existují: například nová a čistá WC v konečné stanici metra A Depo Hostivař. Někomu snad může vadit, že dveře není možné zamknout. Je to ale dobrá pojistka třeba před opilci a narkomany. Problém je, že WC nejsou otevřeny večer. „Jezdím často nočním autobusem. Stanice metra je nová, ale večer už si tu nemáme kam odskočit. Maximálně na nedalekou benzinku,“ podivuje se cestující Karel Vostřál.

Děsivé veřejné záchodky? Hygienici dávají ruce pryč.

Odpudivé toalety mají i v klubech a diskotékách, kam se chodí bavit mladí lidé, například na Strahově v Klubu 007, nebo v Tropicu na Vltavské. „Je to fakt humus, ale co má člověk dělat, když prostě potřebuje,“říká studentka Míša. Zatímco na většině míst zaplatí lidé pětikorunou, na WC poblíž Kalusové synagogy vybírají „na dámách“ dvojnásobek. Do místa navíc vede vchod zakrytý tlustou látkou, což působí nevábně a mnozí turisté zoufale hledají, kudy se na toaletu vlastně jde.

Nejlepší volbou je restaurace

Hodnocení toalet zachraňují alespoň vybrané restaurace. Tam vás také většinou nechají použít WC i bez útraty, a navíc nemají problémy s nepořádkem, jako veřejné záchodky. Pokud ale čekáte luxus v podobě bezdotykových baterií či elektrického sušiče rukou, často budete zklamáni. Ty bývají jen v obchodních centrech, na části čerpacích stanic pohonných hmot a v některých fastfoodech. „Špinavý naštěstí není, ale nemají tu žádný ručník. Nejlepší by byly ty papírové tahací ubrousky, u těch mám aspoň jistotu, že se jich dotýkám první. Taky je to tu malé, sotva se sem protáhnu,“ říká Karel, štamgast z hospody U Tří tlusťochů v ulici Václavkova, když se potkáváme v úzké chodbičce s jediným pisoárem.

O kousek dál v téže ulici je mexická restaurace Café Fiesta. Zde mají i papírové ručníky, ale zase nejdou zamknout dveře, což může řadě lidí vadit. „Pokud se vám uprostřed města začne chtít, je to problém. Většinou ale nezbývá než ten odpor překonat a ulevit si tam, kde to jde,“ uzavírá své hodnocení Karel.

(Martin Jedlička)