Radnice s uvedením nových toalet do provozu čekala na kolaudaci, ale na konci října na oficiální facebookové stránce oznámila, že záchody jsou konečně připraveny k užívání. „Jednokabinkové WC je současně vybaveno přebalovacím pultem a je vhodné i pro imobilní osoby. Zda je toaleta obsazena či ne, ukazuje zelené nebo červené světlo nade dveřmi,“ uvedla Praha 6 v příspěvku na sociální síti.

Vedení městské části hodlá do konce roku použití toalety zpoplatnit - cena za použití bude 10 korun a u nové stavby přibude ještě karetní platební terminál. „Volný vstup u obdobné toalety na sportovišti Baba se totiž neosvědčil kvůli vandalismu,“ vysvětluje Praha 6.

Novinky na Břevnově se okamžitě chopili kritici z řad radniční opozice i běžných občanů, ale také dezinformačních webů s vazbami na Rusko. Například web Sputnik zvolil v narážce na nedávnou vyhrocenou kauzu starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) týkající se sochy sovětského důstojníka I. S. Koněva tento titulek: „Na čištění pomníku maršála Koněva ani haléř, ale veřejný záchod za 3,6 milionu nevadí. Praha 6 zase v centru skandálu.“

Fascinující, jakou pozornost vzbudí toalety

Místní organizace Pirátské strany se na facebookové stránce Kolářovi a spol. vysmála rovněž. Opoziční politici narážejí na neúměrně dlouhou návratnost investice i na fakt, že radnice v prosinci 2018 uzavřela smlouvu s řeporyjskou firmou Čermák a Hrachovec. „Pro realizaci zakázky byla vybrána firma, jejíž představitelé jsou sponzory zavedených politických stran a hodnota jejích zakázek v minulosti realizovaných převážně pro městské firmy přesáhla dvě miliardy,“ tvrdí Piráti z Prahy 6.

Jejich tvrzení, že za tu cenu „téměř pořídíte menší byt v okolí“, dokazují inzeráty na realitních serverech. Jen o pár set metrů dál totiž družstevní byt 1+1 o rozloze zruba 30 metrů čtverečních stojí necelých 3,4 milionu korun.

Mluvčí městské části Ondřej Šrámek vysvětluje, že jen pořizovací cena modulu byla 1,8 milionu, částka za vodovodní a kanalizační přípojku dosáhla téměř milionu a půl. Do celkové ceny podle mluvčího Šrámka je nutné započítat také terénní úpravy, stavbu základové desky či přípojku elektřiny nebo instalaci mlhoviště vedle v travnaté ploše.

„Je fascinující, jakou pozornost dokážou vzbudit toalety, splňující moderní hygienické, odolnostní i bezbariérové standardy,“ zareagoval pro Pražský deník mluvčí Šrámek s tím, že vedení Prahy 6 uvítá, pokud někdo z opozice dokáže kompletní modul vyrobit a sestavit levněji.

„Budeme rádi, když se s radnicí o tuto dovednost podělí, neboť bychom samozřejmě rádi takových toalet, splňujících současné standardy, instalovali pro pohodlí našich občanů více,“ uvedl mluvčí radnice. Takzvaných chytrých záchodů je na území Prahy 6 několik, u Břevnovského kláštera taky stávala - podstatně levnější - SMART toaleta, která se teď přesunula na Ladronku.

Mluvčí Šrámek dodává, že nerozumí tomu, proč pirátská opozice kritizuje výběr firmy, když magistrát vede „její“ primátor Zdeněk Hřib: „Opozice hnutí ANO byla navíc osobou exradního pana Romana Mejstříka tou, kdo tyto toalety (stejně jako předešlé smart budky) vybíral.“

Funguje to i jako atomový kryt?

Ale také v internetové diskuzi se ohledně veřejného WC objevují ironické příspěvky. „Aneb jak doslova spláchnout miliony do záchoda,“ zní jeden z nich. „To funguje i jako atomový kryt?“ glosuje další facebokový uživatel. Někteří radniční nápad hodnotí jako „na hlavu“, jiní míní, že je to „celé na hov…“.

Web Echo24.cz připomněl, že podobných sporných investic má Praha 6 za poslední dobu více. Loni investovala do zmíněného WC na Babě dokonce pět milionů korun. V minulosti koupila také červenou lavičku Ferdinanda Vaňka, která vyšla na 850 tisíc. Jako pocta prezidentu Václavu Havlovi byla umístěna před Národní technickou knihovnu - avšak hned se stala terčem vandalů.

Městká část v roce 2017 utratila také necelý milion korun za pomník válečnému letci Františku Fajtlovi. Trávník ve tvaru siluety letounu Spitfire však během parných letních dní postupně uschnul, autoři viní radnici, že se nestaral o jeho údržbu. Úklid záchodů v Anastázově ulici má pravidelně zajistit společnost SNEO.

„Útok vandalů samozřejmě nejde nikdy zcela vyloučit, i proto byla zvolena taková toaleta, která se udržuje mnohem snadněji a pochopitelně je, díky své konstrukci, mnohem odolnější než klasická plastová budka, umístěná ve veřejném prostoru,“ uzavřel mluvčí Prahy 6.