„Předpokládáme, že období od 13. června do 10. července 2016 bude jako celek teplotně průměrné. Ze všech čtyř týdnů očekáváme jako nejteplejší týden na přelomu června a července a následovat by mělo o něco chladnější počasí," uvedli meteorologové.

Srážky budou hlavně lokální

Příští čtyři týdny čekají normální množství srážek. „Zatímco v prvním týdnu očekáváme srážek více než je obvyklé na tuto dobu, další týdny by měly být na srážky chudší," uvádí se ve výhledu. Pršet má hlavně během lokálních přeháněk a bouřek, takže budou zřejmě velké rozdíly ve srážkové bilanci mezi jednotlivými regiony Česka.

Úspěšnost výhledové předpovědi teplot je kolem 75 procent

Měsíční výhled odhaduje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.

Průměrná teplota v období od 13. června do 10. července je rovných 17 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo v tomto období v roce 1978 s průměrnou teplotou 13,6 stupně, naopak nejteplejší přelom června a července zažili Češi před deseti lety, kdy meteorologové naměřili v průměru 20,4 stupně. V průměru v tomto období spadne 78 milimetrů, tedy 78 litrů na metr čtvereční.

Čtěte také: Většina přírodních koupališť v Česku je vhodná ke koupání