Jedna zaniklá střední škola, nové gymnázium, více prvňáků a naděje pro maminky, kterým se nedaří umístit dítě do školky. V tomto duchu se bude letos odehrávat první školní den v pražských školách.

Přestože učitelé jsou ve školách už týden, aby se na děti připravili, školáci do lavic poprvé usednou v úterý.

V pondělíučitelé předstoupili před tabuli pouze ve dvou soukromých školách v Praze 12.

Ubude středoškoláků

Přesné počty žáků se pražští učitelé teprve dozvědí, jedno je ale jasné: středoškoláků trochu ubude a prvňáčci někde trhnou rekord. „Poprvé po osmi letech nám počet prvňáčků překročí hranici šesti set. Jen do základní školy Gutova má nastoupit šedesát dětí,“ řekl například starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS). Právě do základní školy Gutova se chystá školáky přijít podpořit i prezident Václav Klaus.

Nový projekt

Největší sláva ale čeká na studenty Gymnázia Milady Horákové v Praze 4. To se totiž 1. září otevře, a hned pro čtyřiašedesát studentů. Zvláštní bude především tím, že se zaměří na novodobé dějiny. „Projekt byl z velké části postaven na spolupráci s Klubem Milady Horákové a Konfederací politických vězňů,“ říká ředitel gymnázia Filip Novák.

Jádro profesorského sboru je zatím tvořeno učiteli sesterské základní školy, postupně se ale bude doplňovat tak, jak bude přibývat studentů gymnázia.

Končí poloprázdná škola

Naprázdno bude naopak zvonek drnčet ve Střední odborné škole U Vinohradského hřbitova. Tu totiž magistrát zrušil a obory přemístil jinam.

„Studentům, kteří studovali obor chemická a farmaceutická výroba, jsme doporučili, aby přestoupili do školy na Alšově nábřeží, žáky přírodovědeckého lycea přijme střední škola v Podskalské v Praze 2 a strojírenská elektrotechnická zařízení se budou vyučovat v Jesenické ulici v Praze 10. Předejdeme tím tomu, že v některých školách nebudou kapacity naplněny jen z poloviny. Vyučovaly se tam totiž stejné obory, ale žáků bylo málo,“ vysvětlila náměstkyně pro školství Marie Kousalíková (ODS).

Podle ní se zvýšil počet žáků na učňovských oborech. O kolik, to ale město bude vědět až v prvních školních dnech. Všichni přijatí totiž nemusejí do lavic usednout.

Předškolních zařízení je málo

Ve znamení novinek bude začátek školního roku také pro maminky předškoláků. Stovky z nich totiž v umístění svého dítěte do předškolního zařízení neuspějí, a nezbude jim, než si najít hlídání.

„Radnice pořád avizují, o kolik se navyšují kapacity, ale mně syna do školky nevzali, ani když mám v městské části hlášené trvalé bydliště,“ tvrdí jedna z maminek žijící v Praze 6.

Jelikož je rodičů s obdobnými problémy víc, připravila pro ně Praha takzvaná centra pro předškolní děti při domech dětí a mládeže. Ty budou moci využívat právě lidé, jejichž dítě mateřinky odmítly. Center by měla být po celé metropoli zhruba dvacítka.