Dva týdny dovolené versus devítitýdenní prázdniny. Tento hlavolam řeší dlouho před začátkem července většina rodičů nejen školáků, ale i mladších dětí. Mateřské školy totiž stejně jako základní drží klasický školní rok.

Drobným ústupkem pracujícím rodičům je to, že alespoň některé z nich otevřou i o prázdninách. Obvykle se střídají školky z celé městské části po dvoutýdenních cyklech, ale v každém obvodu jsou pravidla trochu jiná. Záleží, jak se dohodnou ředitelé s vedením radnice. Do letního provozu je navíc nutné potomka speciálně přihlásit.

V některých čtvrtích jsou už zápisy v plném proudu. Prázdninový harmonogram zveřejnili například v Praze 15. Až na jednu výjimku budou školky otevřeny vždy dva týdny. Rodiče však mohou dítě zapsat pouze do té, jejímž žákem je i ve školním roce.

Benevolentní Prahy 4, 5 a 10

Podobné je to v Uhříněvsi, kde budou dvě školky ze tří fungovat tři týdny. „Děti navštěvující MŠ Hlívová v Pitkovicích budou mít školku otevřenou z provozních důvodů dva týdny. V mimořádných případech lze zajistit ještě další týden docházky v jiné školce,“ informoval radní této městské části Radovan Koutský.

Poněkud benevolentnější pravidla mají třeba v Praze 4, 5 a 10. Tam mohou rodiče přihlašovat potomky napříč městskou částí podle toho, jaký termín jim více vyhovuje. „Podmínkou je, že dítě chodí do některé z mateřských škol zřizovaných Prahou 4,“ vysvětlil mluvčí nuselské radnice Jiří Bigas.

Ve většině obvodů začnou zápisy až na jaře. V Praze 8 se podle sdělení vedoucího odboru školství Petra Svobody ředitelé s městskou částí zatím dohodli, že školky budou střídavě fungovat od 15. července do 23. srpna. Přesnější harmonogram stanoví v dubnu. Na desítce zase čekají na schválení rozpočtu. „Jelikož záleží na tom, jaké investiční akce a opravy budou v konkrétních mateřských školách realizovány,“ zmínil mluvčí Prahy 10 Marcel Pencák.

Tábor místo školky

Všechny oslovené městské části se však shodují - v jednom apelují na svědomí rodičů, aby nepřihlašovali své dítě a neblokovali místo, pokud jsou na rodičovské dovolené s mladším potomkem.

Úplně jinak na to šli v Praze 6. Tam nahradili letní provoz příměstskými tábory, které pořádají samy školky.

Účastnit se mohou zpravidla děti od 4 do 11 let bez ohledu na bydliště či celoroční docházku. Přijímány jsou podle pořadí přihlášení. Rodiče si ale připlatí. Zatímco jinde vyjdou dva týdny letní školky na pár stokorun, tady se ceny pohybují kolem dvou tisíc za týden. Děti se mohou těšit třeba na tábor pohádkový, výtvarný, cestovatelský či plný jógy.