„Knihy zde zůstanou. A věříme, že přibudou další. Snad když jich tu bude dostatek, nakonec se kolem té hromady knihovna postaví,“ řekl Tomáš Kliment ze skupiny Noisebrothers, která akci uspořádala.

Lidé nosili knihy na plachtu, na které jsou načrtnuty obvodové zdi budoucí knihovny. Do základů stavby byla vložena i kniha Jana Kaplického Sketches. „Dáváme sem i knihu Bez důvodu od Milana Knížáka, kdyby měl někdo knihu od Václava Klause, určitě by se sem hodila,“ pobízeli okolostojící členové Noisebrothers.

Výzvu pořadatelů uposlechlo množství lidí, kteří nosili knihy v batozích, taškách i v kočárcích. „Přinesla jsem zatím dvě knihy, ale určitě přinesu další. Knihovna pana Kaplického se mi líbí a chci, aby zde stála,“ řekla jedna z účastnic setkání Marie Novotná.

Kromě stovek lidí se happeningu zúčastnili i bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, dokumentaristka Olga Sommerová, zastupující nadaci Pro knihovnu, a její dcera Olga Špátová, která akci zachytila na kameru pro chystaný dokument o životě a díle Jana Kaplického. „V otázce stavby Kaplického knihovny jsem trvalý optimista. Celý příběh knihovny viděný mýma očima je nyní v tisku a brzy vyjde v knižní podobě,“ sdělil Ježek.

„Myšlenka postavení knihovny z knih nás napadla v hospodě: Kontaktovali jsme občanskou iniciativu Demokracie staví a po dohodě s ní jsme akci avízovali na demonstraci za postavení knihovny, která se konala minulý týden na Staroměstském náměstí,“ informoval Deník Janek Rubeš z Noisebrothers. „Akci nepořádáme, ale podporujeme ji. Naše další kroky budou následovat v nejbližší době,“ dodal Jan Libíček z iniciativy Demokracie staví.

Skupina Noisebrothers je známa svými recesistickými nápady, které natáčí na video a zveřejňuje na internetu. V otázce Kaplického knihovny se angažovala již dříve například tím, že postavila na Špejcharu stan, „aby se pan prezident nemusel potupně přivazovat k patníku, ale měl zde důstojné zázemí, až bude stavbě knihovny bránit vlastním tělem.“