ZŠ u svatého Štěpána je nejstarší pražská základní škola. Vzdělání zde získali například spisovatel Jaroslav Hašek, herečka Růžena Nasková nebo děti Mikoláše Alše a dcera Aloise Jiráska. „Jako jediná ze škol, které Karel IV. v tom roce zakládal, bylo jich celkem osm, jsme byli v nepřetržitém provozu i v době husitských válek a morových epidemií, kdy naše škola měla pouhé tři žáky," řekla  ředitelka Jana Páčová.

Návštěva manželky hlavy státu 

Aktuálně škola nemá žádné speciální zaměření, snaží se o všeobecný rozvoj dětí. „Naše motto je Vzdělání, sebevědomí, slušnost, a to se snažíme dodržovat ve všech směrech jak mezi žáky, tak mezi pedagogy," poznamenala ředitelka.

Vážila si návštěvy manželky hlavy státu, která pozvání starostky Prahy 2 přijala také proto, že na letošek připadá 700. výročí narození Karla IV. Dostala kytice a výtvarné dílo vytvořené žáky školy v keramické dílně. Pozdravila pak děti v obou prvních třídách.

Ne všichni byli nadšení

„Doufám, že si tady najdete spoustu kamarádů a naučíte se spoustu nových věcí," popřála jim. Mezi přítomnými rodiči se její návštěva nesetkala jen s pozitivním ohlasem. Po odchodu Zemanové si jedna z matek postěžovala, že o tom nevěděla, a poznamenala, že si opakování podobné politické propagace nepřeje.

Základní školy v Praze ve čtvrtek přivítaly asi 15 tisíc prvňáčků. Každý z nich podobně jako v minulých letech dostal od magistrátu kufřík se základními školními potřebami. Jsou v něm pastelky, fixy, tužka, ořezávátko, guma, barevné papíry, skicák, plastelína, dětské nůžky a lepidlo.

Čtěte také: Začíná nový školní rok, do řady škol zavítají politici