Celodenní akce se na Rašínově nábřeží za Železničním mostem rozjede v 10.00 hodin. Výroba vlastního voru nebo šífu, ukázky historických řemesel, vyřezávání do dřeva. Původní muzejní flašinet a staropražské šlágry na válečcích. Hudební produkce tradiční staropražské hudební kapely Třehusk a ochutnávka rybích specialit. Komentovaná procházka s architektem Petrem Kučerou. To je jen část bohatého programu, který v neděli čeká na návštěvníky pražské náplavky.

Vorařství je kulturní památka

Co je spolek Vltavan?První spolek Vltavan byl založen pražskými plavci z důvodů jejich zajištění v době nemoci či vyplacení bolestného v případě plavcova úmrtí. Po jejich vzoru založili tento spolek i plavci v Purkarci. Odškodné bylo vypláceno z měsíčních příspěvků členů.


Program vytvořený ve spolupráci se spolkem Vltavan Čechy je zaměřen na vorařské tradice a řemesla. Vorařství se podařilo spolku zapsat jako kulturní památku na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR a diváci tak budou moci vidět živou národní kulturní památku.

„Veřejnosti bude představena replika historické vltavské nákladní lodi, tzv. šífu. Tato dřevěná loď se po Vltavě plavila naposledy před desítkami let. Spolek Vltavan ve spolupráci se studentem dřevařské průmyslovky ve Volyni Jakubem Schusterem rekonstruoval 70 let staré plány na jeho stavbu. Následně se podle jeho nákresů loď postavila v Lipníku nad Bečvou. Pro všechny techniky, truhláře i plavce je to velký svátek a odvážné znovuobjevování jedné skoro zapomenuté tradice,“ říká v tiskové zprávě zástupce spolupořádající společnosti TRADE CENTRE PRAHA a nový kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko.

Co je to šíf?Šíf byla nákladní dřevěná loď přepravující vytěžený písek ze dna Vltavy. Dále se převážely cihly, kámen, zelenina, a nakonec se šífy staly romantickou atrakcí pro Pražany při jízdě Svatojánskými proudy. Zpět proti proudu byly šífy taženy párem koní, později motorovými remorkéry. Mnoho z nich však skončilo na dně moře či řeky při neúspěšné plavbě, nebo byly rozebrány pro stavbu mol.

Kdo byli plavci?Plavci byli v zimě lesními dělníky, kteří vytěžené dřevo sváželi dolů k řece. Na jaře jej svazovali do vorů dlouhých až 130 m a plavili ho po řece Vltavě až do Prahy a dále do Hamburgu, kde bylo použito nejčastěji ke stavebním účelům.