Prameník je asi ve sběrně

Vrchní část plastiky kalichu se jménem Prameník od sochaře Vladimíra Kýna zmizela už letos v květnu. „Než jsme stačili vyřídit všechny potřebné formality k odvozu torza do depozitáře, odcizili i její spodní část,“ uvedl vedoucí odboru kultury radnice Prahy 8 Petr Bambas. „Zřejmě už je kdesi ve sběrně,“ myslí si Pavel Dvořák, autor webových stránek www.prazskekasny.net. Socha žáby u ulice Kaňkovského má šťastnější osud.

„Našli ji před dvěma týdny pracovníci zahradnictví, které se v Praze 8 stará o zeleň. Nyní je uschována u nich,“ uvedl Bambas. Podle něj sochu odhodili vandalové poté, co zjistili, že není celá z bronzu. „Socha je sice potažena bronzem, uvnitř je však vyplněna betonem,“ dodal k téměř metrák vážícímu výtvarnému dílu Bambas.

Žába se možná vrátí

Praha 8 chce nyní jednat s provozovatelem kašny o obnovení jejího provozu. „Jsme připraveni její opravu zaplatit. Jednání však mohou trvat několik týdnů,“ dodal Bambas. Pokud by oprava z technických důvodů nebyla možná, bude socha žáby převezena do depozitáře v Libeňském zámečku. Tam před několika dny skončila také poničená socha Karla Hány s názvem Mateřství, která zdobila Trousilovu ulici. Na své místo se už nevrátí. „Její rekonstrukce by byla velmi složitá a nákladná a navíc se k ní nedochovala potřebná dokumentace,“ uvedla místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

V minulosti postihl v Kobylisích podobný osud také plastiku Pelikáni, která byla u jezírka před Základní školou ve Famfulíkově ulici. Tu zloději postupně rozkrádali od roku 2002. Nakonec ji opravila Galerie hlavního města Prahy a v červnu ji vrátila na své místo. „Na přání jejího autora, sochaře Jiřího Černocha, jsou dnes Pelikáni uprostřed rybníka, aby na ně vandalové tak snadno nemohli,“ dodal Bambas.