VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za zpronevěru 113 milionů stráví Višváder celkem 11 let ve vězení

Za zpronevěru asi 113 milionů korun a zneužití pravomoci úřední osoby stráví bývalý soudní exekutor Jozef Višváder 11 let ve vězení. Trest, který zahrnuje 8,5 roku, jež muži soudy v minulosti uložily za podobný skutek, dnes potvrdil odvolací senát pražského vrchního soudu. Rozhodnutí je pravomocné, žalobce může pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Višváder dovolání neplánuje.

7.2.2018
SDÍLEJ:

Jozef Višváder.Foto: ČTK/Roman Vondrouš

Odvolací senát dnes potvrdil rozsudek v případu, kdy Višváder 44 poškozeným mezi lety 2005 a 2012 zpronevěřil přes 33 milionů korun. Višváder tehdy působil v čele Exekutorského úřadu Praha-západ. Většinou podle obžaloby vymohl dlužnou částku, ale peníze věřitelům neposlal, podle soudu je použil pro vlastní potřebu. Soud vyčíslil škodu zhruba na polovinu oproti podané obžalobě.

Trest za zpronevěru 

Višváder se k většině skutků přiznal, nesouhlasí pouze s částmi obžaloby. Ve vězení zatím strávil asi šest let, ještě předtím si totiž odpykával tříletý trest za podvod. "Trest 11 let považuji za přiměřený a spravedlivý," řekl dnes soudu.
Jedenáctileté vězení zahrnuje i trest, který soud Višváderovi uložil za zpronevěru takzvané jistoty, kterou u něj složil dlužník z exekučního řízení, stavební firma Geosan Group. Ačkoliv si byl vědom toho, že jde o cizí peníze, převedl 80 milionů korun na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Peníze, stejně jako v dnes projednávaném případu, použil pro osobní potřebu a k úhradě vlastních obchodních aktivit a především dluhů.

Velké množství poškozených 

Státní zástupce Mojmír Frček v odvolání žádal, aby soud trest o další rok zpřísnil. Upozornil na to, že je v případu velké množství poškozených a jde o vysoké částky. "Je třeba zohlednit i to, že k páchání trestné činnosti docházelo dlouhou dobu," uvedl žalobce.
"Máme za to, že obžalovanému byl uložen trest odnětí svobody, který nelze považovat za nepřiměřeně mírný," řekl však předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Odvolání státního zástupce zamítl. Trest nezvýšil mimo jiné proto, že se Višváder k trestné činnosti přiznal.

Bývalý exekutor nezvládl situaci 

Soud změnil rozsudek pouze ve výroku o náhradě škody - pražský městský soud při sčítání obou trestů opomenul zahrnout náhradu škody pro firmu Geosan Group a dalšího z poškozených. Tomu přiznal škodu v řádu tisíců korun.
Podle Višváderova obhájce Jiřího Tvrdka bývalý exekutor nezvládl situaci, ve které byl. "Nebylo to tak, že po dobu pěti let okrádal klienty. On ty peníze točil, a projekty, které měl, se mu nevydařily," řekl právník. "Domnívám se, že trest je spravedlivý," dodal. Po jednání novinářům řekl, že jeho klient dovolání podat neplánuje.

Zadrželi ho rumunští policisté 

Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání z funkce v roce 2006 v souvislosti s jeho podmíněným odsouzením za podvod. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale muže z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder spáchal trestný čin v době, kdy ještě nebyl exekutorem.
Podmíněný trest byl později přeměněn na nepodmíněný a na Višvádera byl vydán evropský zatykač. V březnu 2012 ho zadrželi rumunští policisté při jeho pokusu o přechod hranice s Ukrajinou. Soudům později tvrdil, že neutíkal, ale jel vyřídit úvěr do ukrajinské banky, pomocí kterého hodlal osmdesátimilionovou jistotu vrátit zpět na účet exekutorského úřadu.
Višváderova kauza se promítla i do legislativy. Od ledna 2013 exekuční řád nově stanovil, že soudní exekutor musí vést vymožené prostředky odděleně od vlastních prostředků, a to na zvláštním účtu úschov.

Autor: ČTK

7.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kavárna co hledá jméno. Ilustrační foto.

"Kavárna, co hledá jméno" pokračuje. Do soutěže se přihlásil jen původní nájemce

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT