Po odsouzení za vraždu 28letého muže, k níž se nakonec přiznal s tím, že nešlo o připravovaný mord, ale spíš o neštěstí vzešlé z hecování při společném popíjení, stanul před soudem i v souvislosti s dřívější smrtí 55leté ženy. Ta se totiž odehrála podle stejného scénáře – byť původně vyšetřovatelé věc odložili s tím, že šlo o sebevraždu (žena se prý v minulosti již skutečně snažila zabít; spolykala prášky a skočila do vody). V tomto případě ale Partík vinu vytrvale odmítá, Krajský soud v Praze ani odvolací senát pražského vrchního soudu nicméně nepochybují, že to byl také on, kdo stiskl spoušť. V domě ostatně nebyl nikdo jiný než on, oběť a děti. V obou případech použil nelegálně drženou zbraň, kterou si ještě upravil. Poprvé šlo o revolver, ve druhém případě vyšla smrtící kulka ze samonabíjecí pistole ráže 8 mm.

Čtěte také: Střelbu na lidi v Modřanech soud řešit nezačal

„S vraždou mý mámy nemám nic společného," zopakoval Partík v jednací síni své neměnné stanovisko. Kamaráda jsem zabil; ano, to se stalo – ale taky to nebyla úkladná vražda," přesvědčoval Partík soudce odvolacího senátu, že by mu 17letý trest vyměřený krajským soudem měli zmírnit. Domáhal se změny právní kvalifikace na paragraf s trestní sazbou v rozmezí 12 – 15 let vězení. Přesně opačného názoru byla žalobkyně Prskavcová. Zpřísnit! Za dva tak zákeřné útoky na nejbližší osoby by podle státní zástupkyně bylo na místě uložit výjimečný trest na doživotí. A pokud ne, tak otrlého střelce aspoň poslat do chládku na 25 roků. Do kriminálu s tím nejpřísnějším režimem…

Za dvě vraždy nakonec Partík odešel od soudu se 17letým trestem, který si odpykává ve věznici s ostrahou. Odsezeny má zatím tři roky. Součástí verdiktu je také zákaz usednout za volant, platný 30 měsíců po propuštění. Trest totiž soud uložil jako souhrnný – a jeho součástí jsou i dřívější rozhodnutí okresních soudů v Nymburce a pro Prahu-východ, týkající se řízení pod vlivem alkoholu a drog.

Vrchní soud nepochyboval, že obě vraždy, které jsou mu kladeny za vinu, obžalovaný skutečně spáchal. Vzhledem k předchozím peripetiím kauzy – Partík před odvolacím senátem vrchního soudu nestál poprvé – už také neřešil otázku viny, ale pouze přiměřeného trestu.

Původní výrok krajského soudu odvolací senát sice nezměnil, přesto ale jeho rozsudek zrušil a vynesl nový. Podle slov předsedy senátu Jiřího Lněničky byl tento krok nezbytný k odstranění pochybení krajského soudu. Ten totiž vyměřil 17letý trest – opomněl však současně zrušit dřívější 14letý verdikt, vynesený krajským soudem loni 12. dubna. Fakticky by tok znamenalo, že má Partík zůstat za mřížemi 31 let. Žalobkyně Prskavcová by se toho neodříkala – Lněnička však míní, že takový trest by byl zjevně nepřiměřený provinění. Nekývl ani na požadavek státní zástupkyně přeřadit odsouzeného z mírnějšího režimu ve věznici s ostrahou do nejtvrdšího kriminálu, do věznice se zvýšenou ostrahou. Postačí prý, když zůstane tam, kde už dlouhodobě vykonává trest vyměřený jako první za v pořadí druhý mord.

Při zvažování výše trestu soud podle Lněničky zvážil vysoký stupeň nebezpečnosti činu a vzal v úvahu vyjádření znalců o ztížených možnostech nápravy pachatele, avšak přihlížel i k dalším okolnostem. Zejména k tomu, že první ze stíhaných skutků se stal již před více než desíti lety – a orgány činné v trestním řízení stíhání zastavily, byť podle Lněničkových slov existovaly jasné důkazy ukazující na to, že šlo o násilný trestný čin. „Pokud by byl tehdy pachatel odsouzen, už by měl trest odsezený – a zřejmě by se nedopustil stejného skutku podruhé s vědomím beztrestnosti," konstatoval předseda odvolacího senátu.

Kauza zřejmě spěje do Brna

Kauza dvou poprav výstřelem do hlavy ale vynesením pravomocného verdiktu patrně ještě nekončí. Možné je podat mimořádný opravný prostředek dovolání v podobě dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v Brně, o němž žalobkyně Eva Prskavcová velmi vážně uvažuje; stejnou možnost bude ještě zvažovat i obhajoba. Odsouzený Jiří Partík se také vyjádřil, že chce požádat o obnovu procesu. „S matčinou smrtí opravdu nemám nic společného," zdůraznil.