Jenomže štěně po vyprchání dětských emocí je s novými školními povinnostmi na překážku. Východisko z časových i jiných problémů s výchovou zvířete je pak jediné - kotec v útulku pro psy.

„Bohužel je to tak. Samotnou mě překvapilo, jak brzy se školní premianti psů letos zbavují. Uplynul teprve týden od zahájení školního roku a už tu máme dva psí sirotky,“ uvedla Jaroslava Kladivová 
z útulku v Modřanech.

Kuriozní důvodu odložení psa

V tomto zařízení pro nechtěná zvířata velké psy nenajdete. Podle Jaroslavy Kladivové útulek přijímá psy pouze do velikosti pudla. 
„Mám jich zde osmnáct, mohu psů ale umístit maximálně dvacet,“ upřesnila. 


A netají se skutečností, že čtyři z nich jsou slepí, jiní trpí epilepsií nebo nemocí jater. „Někdy jsou důvody pobytu zdejších psů opravdu kuriózní. Majitelé je odevzdávají 
s tím, že dělají doma loužičky a dokonce i někdy štěkají,“ poznamenala Jaroslava Kladivová. Převážná většina opuštěných zvířat však v modřanském útulku pochází po zemřelých majitelích.

Konec školních prázdnin se psem na obtíž od jiného ročního období přestávají rozlišovat v Libni. Tamní Azyl opuštěných zvířat týdně registruje deset až patnáct kontaktů od majitelů čtyřnohých miláčků, zda je možno je v Azylu umístit. Důvod je prostý - zvířecí miláčkové už nejsou.

Budeme muset psy utrácet

„Dnes je situace taková, že psů se lidi zbavují už průběžně. A dělají to čím dál častěji. Nejen náš útulek, ale i jiná zařízení hlásí čtyřiceti procentní nárůst! Jestli to půjde takto dál, 
v roce 2020 už budeme muset psy utrácet," sdělila Hanka Tesařová, manažerka libeňského zvířecího azylu.

Ani u nich prý nemají o kuriózní důvody odložení nechtěného zvířete nouzi. „Například člověk nám vracel vlčáka s tím, že ho nechce, protože mu nestojí uši. A takto bych mohla vyjmenovat i další případy.

Jenomže mi v tom brání vlastní důstojnost se hloupostí některých lidí vůbec zabývat. To se raději těm odloženým psům věnuji," doplnila Hanka Tesařová.

Máme obavy 
z měsíce října

Psí útulek v Troji zatím nezaznamenal skokový nárůst 
v souvislosti s koncem letních prázdnin. Což prý ale neznamená, že se tak ještě nestane. „Máme zkušenosti s obdobím měsíce října. Školákům přibývají povinnosti, a naplno se rozjedou jejich zájmové činnosti. Takže buď zvíře udají svým známým, nebo ho přinesou s tím, že ho někde našli," specifikoval Bronislav Mazáč, zástupce vedoucího útulku.

V Troji by totiž legitimní majitelé psů narazili na problém - zvíře by v útulku nepřijali. „Jsme prioritně zaměřeni pouze na opuštěná či toulavá zvířata," upozorňoval Bronislav Mazáč. Co se týče příjmu či odběru tamních psích azylantů, početně se pohybují zhruba kolem pěti zvířat týdně.

„Vybrat si psa do vlastnictví je pro budoucího opatrovníka strašně jednoduché. A to je chyba, protože opatrovník by měl něco vědět 
o povaze zvířete a zvyklostech. Právě tohle je pak překvapuje nejvíc a tak se psa znovu mohou snažit zbavit. Naši pečovatelé mají o našich psech maximální znalosti, takže v jeho výběru tomu kterému zájemci jim lze plně důvěřovat," doplnil zástupce vedoucího.

V současné době má Trojský útulek 120 psů rozličných plemen.

S páníčkem pes nechce už nic mít

Podle některých oslovených vedoucích zvířecích útulků nejsou zrovna vzácné případy, kdy se pes do erárního kotce po čase vrátí sám. Prostě 
s novým opatrovníkem jako by už nechtěl nic mít. Zvíře prý samo velmi dobře vycítí povahu člověka a zařizuje se podle toho.

Tomuto názoru dává za pravdu i kynolog Pavel Kříž. „Už jen jméno pro psa hraje roli. Zvíře ho však vnímá jako pouhý zvuk, přesto velmi intenzívně. Nemělo by mu proto při zvolání vyznít jako výhrůžka, či vůbec vyvolávat nepříjemný pocit. Jen se tím zvyšuje nedůvěra mezi majitelem a zvířetem," upozorňoval kynolog.

Toho podle jeho slov přímo děsí období Vánoc, kdy jsou lidé ovlivnění nákupní horečkou a úsilím udělat někomu radost, psa pak pořídí. A útulky prý zase zájemcům rádi vycházejí vstříc.

„Podarují většinou staré lidi, aby za pár měsíců, kdy měl pes třeba i odpovídající zázemí, zase zmizel z jejich života. Jsou to hlavně ekonomické důvody. Mít psa není levná záležitost," doplnil Pavel Kříž s tím, že na požadavky dotací insolventních seniorů jejich příbuzní přestanou po čase reagovat.

Kuriozity ze zvířecích útulků- Netušil jsem, že ten čokl bude tak rychle běhat. Copak jsem chrt, abych ho honil pořád po parku? Doma jsem pak první a on si přivandruje až tak za dva dny.
- Já bych si toho papouška rád nechal, ale pták je pták a řve už jako ta moje věčně ufňukaná Andula.
- Dělám v hospodě, a pes se pak zpoza stolu nechce hnout. Doma jsem víc než on, tak k čemu mi je, když mi podnik ani nedokáže ohlídat?
- Netušila jsem, že z tak krásného štěněte vyroste tak ošklivý netvor. To moje děti už prostě nesnesou.
- Stejně mi nejde do hlavy, proč štěká jen o půlnoci, když moje žena konečně štěkat přestane. Jinak bych si psa klidně nechal, ale nervy mám jenom jedny.