Na Staroměstském náměstí se v sobotu 26. listopadu rozsvítil vánoční strom, který vyrostl v Kytlici na Děčínsku. Zdobí jej přes šest kilometrů světelných kabelů v červené a zlaté barvě a nabídne každou půl hodinu jinou animaci. Strom bude svítit každý den od 16 hodin do půlnoci.

Nedomyslitelnou součástí začátku adventních svátků jsou samozřejmě vánoční trhy. Dva největší z nich se pořádají na Staroměstském a Václavském náměstí a zahájeny byly v sobotu 26. listopadu a potrvají až do 6. ledna. Na „Staromáku“ je k výběru ze 79 prodejních stánků a na Václavském náměstí pětadvacet.

Staroměstské náměstí je skoro připravené na sobotní slavnostní zahájení, na téměř hodinu byl také zkušebně rozsvícen Vánoční strom.
Živý přenos po celý advent. Staroměstské náměstí budete mít jako na dlani

Po celé adventní období bude na Staroměstském náměstí probíhat i kulturní program. Chybět nebudou folklórní, národopisné či dětské soubory z České republiky a zahraničí. „Doplní je taneční vystoupení a programové bloky pro všechny generace. Kromě vystupujících z celého Česka hosté uvidí soubory z Lotyšska, Holandska, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a mnoho dalších. Bude to určitě pestré,“ řekla programová manažerka trhů Simona Štěruská. Veřejnost, především pak rodiny s dětmi, se mohou těšit i na dětské dílny, které budou otevřeny každou sobotu a neděli od 11 do 15 hodin.

Letos se kvůli ekonomické situaci zdražily nájmy stánkařů, a to zhruba o míru inflace. „Po třech letech, co znovu začínáme, jsem nesmírně rád, že většina prodejců vytrvala a vydržela. Velmi intenzivně pracujeme na tom, abychom vytvořili krásnou vánoční atmosféru,“ uvedl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů.

Staroměstské náměstí je skoro připravené na sobotní slavnostní zahájení, na téměř hodinu byl také zkušebně rozsvícen Vánoční strom.
Podívejte se: Do Prahy dorazil advent. Na náměstích začínají vánoční trhy

Zdraží se tak i občerstvení. Klobása bude letos stát kolem 120 korun, svařák vyjde na 90 korun. Prodejní stánky prodejci otevřou každý den od 10 do 22 hodin. Společnost Taiko pořádá trhy i na náměstí Republiky, které budou otevřeny od 24. listopadu do Štědrého dne a organizátoři připravili 19 prodejních míst. Na náměstí Republiky bude možné koupit v době od 18. do 24. prosince vánoční kapry.