Muzeum věž převzalo v roce 2012. „Věž už řadu let není přístupná veřejnosti. Ukázalo se, že je v podstatě v havarijním stavu," řekla ředitelka muzea Zuzana Strnadová. Proto je věž v současné době zakrytá ochrannou sítí.

Podle kurátora pražských věží Karla Kučery je nutné opravit hlavně plášť věže, která je obložena kvádry z nekvalitního pískovce. Bude třeba vyspravit také krovy. Zakázku na opravy získala firma Bau Plus s cenou 19,9 milionu korun.

Po opravě interiéru, s níž se počítá ve druhé fázi oprav od dubna příštího roku, připraví do věže hasiči expozici o historii této profese. Zároveň budou dobrovolní hasiči Prahy 1, kteří sídlí v přilehlých prostorách, připravovat programy pro děti.

Budova se při povodních částečně zřítila

Historická vodárenská věž stojí na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu. Vodou z Vltavy zásobovala dolní část Nového Města pražského. Původní dřevěnou stavbu nahradila kamenná v letech 1602 až 1606, která se ale při povodních částečně zřítila.

Současná stavba pochází z roku 1658 a původně stála přímo u řeky, koryto se vlivem naplavenin, regulaci břehů a stavbě náplavek posunulo dál od věže. Původnímu účelu přestala sloužit v roce 1877.

V těsné blízkosti věže by měla vyrůst novostavba, neformálně označovaná jako Novomlýnský brána. Má vzniknout podle projektu architektky Evy Jiřičné, která počítá s bouráním sousedního novorenesančního domu. Stavba proto zatím nebyla povolena.

Nedaleko v Klimentské ulici má vzniknout další nový projekt, stavba bytového domu, který obestaví památný strom, stopadesátiletý platan.