Hledání stromu pro největší Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze právě začalo. Soutěž s názvem Hledá se strom se letos koná již po osmé. Až do 15. září můžete zasílat společnosti Taiko svoje tipy na jehličnany, které se mohou stát dominantou letošního pražského adventu.

„Léto je sice v plném proudu, ale náš tým už začíná připravovat letošní vánoční trhy. Ty by nebyly dokonalé bez stromu na Staroměstském náměstí. Budeme rádi, když nám lidé opět pomohou. Věřím, že společně najdeme ten nejkrásnější jehličnan pro advent 2018,“ potvrdil Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo na něj upozorní, získá podle pravidel soutěže deset tisíc korun.

Pravidla soutěže zůstávají stejná jako loni. Jehličnatý strom se může nacházet na soukromém pozemku i ve veřejném prostoru. Zasílat lze jen tipy na stromy, které jsou přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí. Tudíž je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet. Strom se tak může nacházet v parcích, zahradách či ve veřejných prostranstvích.

Pravidelný kmen a maximálně 25 metrů

Loňský vánoční smrk pocházel z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. Tip na strom poskytl organizátorům muž, který pravidelně svoje tipy posílá. Velikán vyrostl na pozemku soukromé firmy, která počítala s jeho pokácením.

Letos, stejně jako loni, může na vhodný strom poskytnout tip kdokoliv. Nemusí být ani majitelem stromu. Stačí o zajímavém smrku vědět a upozornit na něj. Všechny stromy, které za posledních sedm let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet. Tudíž lesy kvůli Vánocům o svého bratra nepřišly a ani nepřijdou.

Vánoční strom musí ale splňovat přísná kritéria. Ideálním stromem by měl být smrk ztepilý, který musí mít rovnoměrné zavětvení a pravidelný kmen. Měl by být také zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Organizátoři ho následně upraví na bezpečnou výšku 22 metrů.

Zdravý jako řípa

Slavný strom může také růst kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Těžká technika také nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, které navíc musí být dostatečně široké. Jelikož naložený strom má po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Smrk musí být také stoprocentně zdravý. Proto nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.

Tipy na vánoční strom možné vkládat do 15. září 2018 na stránkách www.trhypraha.cz/vanocni-strom. Ve čtvrtek 1. listopadu organizátor vyhlásí výsledky soutěže. Strom se pak slavnostně rozsvítí na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 1. prosince 2018.