Praha sama sobě udělila pokutu 150 tisíc korun za porušování povinností vlastníka v péči o památkově chráněný stadion na Štvanici. Následně se proti postihu odvolala k ministerstvu kultury. Stadion přitom od předminulé soboty demoluje těžká technika z nařízení stavebního úřadu pro Prahu 7. Důvodem byl havarijní stav konstrukce, o jejíž údržbu se minimálně patnáct let nikdo nestaral.

Odvolat se chce také bývalý nájemce stadionu – sdružení Apex Club, kterého odbor památkové péče hlavního města hodlá sankcionovat pokutou ve výši 800 tisíc korun. Slovy pražské radní pro majetek Aleksandry Udženija (ODS) to byl právě Apex Club, který měl podle smluvního vztahu s městem objekt udržovat.

„O uložení pokuty nájemci rozhodl odbor památkové péče bezprostředně poté, co se seznámil se závěry aktualizovaného znaleckého posudku ze dne 13. 5. 2011,“ zdůvodnil náměstek primátora Antonín Weinert (ČSSD). Doplnil, že k odvolání města proti sebepokutování se zatím ministerstvo nevyjádřilo.

Nájemce se chce proti pokutě odvolat

Podle Tomáše Doležala z Apex Club je výrok o finančním postihu jeho sdružení směšný. „Soud prohlásil nájemní smlouvu mezi Apex Club a Prahou za neplatnou. Navíc ve smlouvě nebyla zmínka o tom, že stadion je památkově chráněn a že bychom měli dodržovat památkovou péči. Tato odpovědnost je dle znění zákona o památkové péči vždy na vlastníkovi, v tomto případě tedy na městě. Proti sankci se rozhodně odvoláme,“ reagoval Doležal.

Vojtěch Razima z o. p. s. Acta Non Verba, který kvůli demolici stadionu podal trestní oznámení na radní Udženija se pozastavuje nad tím, proč Praha pokutovala sama sebe.

„Apelovali jsme na město, aby přeneslo kompetence o rozhodování ve správním řízení jinam. Pokutovat sám sebe a ještě se proti tomu odvolat je do nebe volající,“ uvedl Razima. Ve shodě s Doležalem navíc upozornil na verdikt soudu, který smlouvu mezi Apex Club a Prahou prohlásil za neplatnou. „Tudíž neplatí žádné ustanovení smlouvy,“ dodal Razima.

Mezi tím, se likvidace kulturní památky na Štvanici pomalu chýlí ke konci. Weinert ujistil, že ve spolupráci s památkáři z Národního památkového ústavu pokračuje dokumentace odstraněných konstrukcí. „Demoliční firma se také zavázala sejmout vytipované, historicky cenné prvky ruční technologií za účelem jejich zachování,“ uzavřel Weinert.

Čtěte také: Ze Štvanice zachrání jen torzo