Městečko Řepora vyrostlo v nehluboké proláklině zarostlé stromy a keři a oživené několika rybníčky s průzračně čistou vodou. „Jsou tam ryby, ale zatím jen malé, lovit ještě nejdou. A když se budete pozorně dívat, uvidíte i raky. To svědčí o tom, že ta voda je opravdu čistá, nejen na pohled," říká správce středověkého skanzenu Jan Houdek.
Skanzen však není v tomto případě přesný výraz. Nejde totiž o původní stavby přenesené na místo odjinud, ale o věrné kopie středověkých staveb postavených ze dřeva, hlíny, šindelů a došek podle archeologických záznamů.
Desetileté jubileum
Řepora letos slaví deset let své existence. S její stavbou se začalo v roce 1999 na území zvaném Hliník, kde se dříve těžila cihlářská hlína. Do té doby to bylo nepříliš vábné místo s množstvím černých skládek a špinavými rybníčky. V roce 2002 byl skanzen otevřen a s ním i možnost seznámit se se životem obyvatel středověkého městečka. Jednotlivá stavení jsou totiž podle svého určení vybavena dobovými předměty, nádobím, nástroji a jednoduchým nábytkem.
Kolem široké návsi stojí například kovárna, dům rychtáře s krčmou, domek hrnčíře, usedlost rolníka, tržnice a další objekty. V pozadí je malebný kostelík, nedaleko pranýř, studna a dokonce i šibeniční vrch. V jednom stavení jsou dva živí koně – klisna s hříbětem, v jiném – v příbytku chudého domkáře – budou přes léto ovce.
Autentičnost městečku dodává skutečnost, že zde není elektřina, a proto zde nemohou prodávat chlazené nápoje či jiné občerstvení. „Ale při různých slavnostech, jež se tu pořádají o některých svátcích nebo na objednávku, tu máme zajištěno řádné pohoštění, už se tu peklo i sele. V takovém případě tu máme i agregát na výrobu elektřiny, ale jen na chlazení," zdůrazňuje správce Houdek. Je to podstatné, protože všechny večerní akce jsou osvětleny pouze pochodněmi nebo loučemi.
Hlavními návštěvníky Řepory bývají školní třídy. Pro děti je návštěva skanzenu jedinečnou příležitostí k doplnění školního učiva, navíc zajímavou formou. O víkendech tu pak vítají zejména rodiny s dětmi, pro něž jsou připraveny k vyzkoušení i středověké hračky.
Na výlet s MHD
Řepora má ještě jednu zajímavost: Je dostupná jen městskou hromadou dopravou a pěšky (nebo na kole). Od stanice metra Stodůlky sem směrem na jih vedla stezka a opodál také stará silnice. Obojí však nyní zaniklo při budování napojení oblasti Stodůlek na Pražský okruh. Je otázkou, zda bude letos stavba dokončena, ale Řepora na silnici napojena nebude. Snad i proto zařadil pražský dopravní podnik Řeporu do své oblíbené knihy „110 výletů s DP", která nedávno vyšla v aktualizovaném vydání. Tip na tento výlet jsme vybrali právě z ní.
Zpáteční cestu do centra si lze zpestřit změnou dopravního prostředku. Z městečka je v tom případě lepší vyjít východní branou a dát se po modré značce směrem na Řeporyje. Je to také asi čtvrthodinka. Z řeporyjského náměstí jezdí autobusy číslo 230, 249, 256, 301 a 352. Zejména děti ale asi raději absolvují cestu vlakem – na nádraží je to dalších pět minut a trať zvaná „Beroun přes Rudnou" je velmi zajímavá, mimo jiné s výhledem na starý hlubočepský viadukt. Cesta končí na Smíchovském nádraží.