Pro motorkáře, cyklisty, ale i chodce bylo hlavní město v létě nebezpečné. Jejich nehod sice ubylo, pražští záchranáři, kteří se v tom shodují i s policisty, ale zaznamenali výrazný nárůst vážných následků.

V úterý to připomněl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. „Máme méně nehod, ale újmy jsou těžší,“ konstatoval s povzdechem, že smutné statistiky odrážejí, jak si lidé kupují motorky a kola.

Úrazy končetin, páteře a hlavy jsou z jezdců sedlajících jednostopá vozidla ohroženi zejména lidé ve věkové skupině od 21 do 40 let; v případě kolařů se pak výraznější riziko podle statistik jeví ještě mezi 51. a 60 rokem věku. Naopak za velmi pozitivní Schwarz označil zjištění, že na území metropole ve vrcholném létě významně ubylo dětských úrazů při dopravních nehodách.

Podle ředitele pražské záchranky, jenž klidnější léto přičítá menšímu počtu tropických dnů, je pozitivní také fakt, že proti uplynulým letům ubylo případů tonutí dětí – problém, před kterým záchranáři veřejnost speciálně varovali. Naopak upozornění před koncem školního roku na riziko opilství dětí oslavujících vysvědčení a příchod volna se zjevně minulo účinkem. Z pohledu statistik byl jeho efekt roven nule. Jako když se hrách na stěnu hází… Mladistvých, kteří nezvládli popíjení a museli být převezeni do nemocnice, dokonce přibylo.

Pomoc pacientům ve statistice

Pražští záchranáři ošetřili během dvou prázdninových měsíců 14 938 pacientů – o 3,6 % méně než loni
Nejvíce výjezdů – 67 procent – představovala pomoc při náhlém zhoršení zdravotního stavu u chronicky nemocných. Úrazy zaujímají 26 %, intoxikace s alergickými reakcemi zbývajících 7 %.
V 987 případech pomáhali záchranáři dětem. Přestože ve 443 případech šlo o úrazy, záchranáři hlásí pozitivní trend – poprvé od roku 2007 počet dětských úrazů meziročně klesl (o 16 případů).
Pozitivní je také pokles počtu dětí zraněných při dopravních nehodách – z loňských 64 na letošních 38 případů, což je úbytek o 41 procent.
Při pádu z výšky se zranilo 23 dětí, řezná poranění utrpělo 27 dětí, s popáleninami nebo poleptáním vezly sanitky do nemocnic 39 dětí; na jednotku intenzivní péče byly předány tři děti po tonutí.
Nejčastěji dochází ke zranění během sportovních aktivit – letos bylo takových případů 297.

(hol, kyv)