V současné době už na podmínky přistoupilo 2550 nájemníků. Ještě tisíc bytů tak zbývá. Praha 10 chce jejich privatizaci dokončit do podzimu příštího roku. Přes 2200 nájemníků už s městskou částí uzavřelo také smlouvu a 2050 těchto smluv čeká na vyřízení na katastru nemovitostí.

„Snažíme se, abychom privatizaci dokončili do příštího roku a naplnili tak programové prohlášení,“ vysvětlil první místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (ODS). Radnice takto dokončuje privatizaci, která byla před několika lety přerušena.

Zisk půjde zpět do bydlení

Předpokládaný zisk z dosud privatizovaných 2550 bytů se odhaduje na 828 milionů korun. Další desítky milionů by měly přibývat.

„Získané finance chceme investovat zejména na zkvalitnění bytového fondu pro naše nájemníky, ale i dalšího majetku,“ vysvětlil Zoufalík. Do privatizace byly zařazeny bytové jednotky v domech evidovaných v „Seznamu žádostí nájemců bytů o odkoupení domu“. Ten byl postupně sestavován v letech 1993 až 2001.

Další privatizace zatím v mlze

Až privatizace skončí, zůstane radnici i nadále velké množství bytů v majetku městské části. „Jedná se o přibližně o sedm tisíc bytů. Je to dostatečný počet k tomu, abychom uspokojili potřeby občanů našeho obvodu, zejména těch sociálně slabších,“ podotkl starosta městské části Vladislav Lipovský (ODS).

Ohledně možné další vlny privatizace vedení Prahy 10 zatím nechtělo říct konkrétní informace. „Dnes by totiž ani nebylo vhodné na to odpovídat. Za tři roky dojde k uvolnění nájmů a pak bude otázkou, jak velký bude vůbec o byty zájem,“ vysvětlil Zoufalík.

Místostarosta je spokojen i s tím, že se prodej bytů v Praze 10 zatím obešel bez větších problémů, na rozdíl od jiných městských částí. „Snažili jsme se hodně komunikovat s občany a vše dělat zcela transparentně. To určitě také pomohlo,“ doplnil místostarosta.

Postup privatizace je mimo jiné zpřístupněn veřejnosti na webových stránkách www.praha10.cz.