Kvůli jízdenkám pro pražský dopravní podnik padají trestní oznámení. Podány byly v souvislosti s kauzou převodu peněz z jízdenek pražské MHD na Panenské ostrovy i kvůli případu falešných jízdenek, které byly v létě odhaleny. Trestní oznámení míří na jedné straně na pražský dopravní podnik (DPP) a společnost Neograph, která jízdenky dodává, na druhé straně na obchodního ředitele Neographu a soudního znalce Vladimíra Sittu. O okolnosti zakázky na dodávku jízdenek se již začala zajímat protikorupční policie. Trestní oznámení kvůli kauze podalo také sdružení Oživení.

Zástupci DPP a Neographu, tvrdí, že je soudní znalec a obchodní ředitel společnosti Neograph Vladimír Sitta vydíral. Podali proto trestní oznámení, sdělili v tiskové zprávě. Sitta je přitom jedním z hlavních svědků, o které se opírá zjištění České televize (ČT) týkající se převádění peněz z jízdenek pražské MHD na Panenské ostrovy.

Pod prohlášením je podepsán předseda představenstva společnosti Neograph Jan Janků a Peter Kmeť, zástupce společnosti Cokeville Assets Inc, která podle ČT inkasovala z každé jízdenky objednané dopravním podnikem 17 haléřů. Náklady na výrobu jedné jízdenky jsou podle ČT zhruba 37 haléřů.

Podle prohlášení Sitta, který stál letos také za odhalením falešných jízdenek v pražské MHD, prezentoval zkreslené údaje a vyvolal konflikt s dopravním podnikem. Po dopravním podniku i majitelích Neographu údajně poté požadoval desítky milionů korun. Zástupci společností to označili za vydírání.

Sitta dnes zároveň sdělil, že v říjnu podal žalobu na dopravní podnik kvůli ochraně osobnosti. Nelíbí se mu chování dopravního podniku při odhalení falešných jízdenek. Podle Sitty bylo létě zabaveno více falešných lístků, než DPP přiznal. V žalobě píše, že ředitel DPP Martin Dvořák po vedení Neographu požadoval, aby se Sittou rozvázali smlouvu, nebo DPP ukončí smlouvu na dodávku jízdenek.

Sitta zároveň uvádí, že kolem dopravního podniku existuje organizovaná skupina, která z něj a z jeho dodavatelů, ke kterým patří právě Neograph, vyvádí peníze.

Část peněz za nákup jízdenek končí na Panenských ostrovech

Česká televize v pondělí uvedla, že pražský dopravní podnik uzavřel smlouvu, na jejímž základě končí část peněz za nákup jízdenek u firmy na Panenských ostrovech. Smlouva je údajně nevýhodná.

Smlouvu na dodávku jízdenek dopravní podnik uzavřel s firmou Neograph v lednu 2008. O půl roku dříve měl Neograph údajně podepsat smlouvu s firmou Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Tato společnost měla firmě Neograph zprostředkovat s dopravním podnikem získání zakázky na pořízení jízdenek.

Dopravní podnik tvrdí, že o této smlouvě nevěděl. Kvůli těmto smluvním vztahům podalo dnes sdružení Oživení trestní oznámení na předsedu představenstva společnosti Neograph Jana Janků. Podezírá jej z daňového úniku.

Smlouva se nelíbí ani vedení pražské radnice. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ji chce prověřit a požádal DPP o kompletní dokumentaci. Důsledky vůči konkrétním lidem chce vyvodit až poté, co se s dokumenty seznámí.

O případ se začal zajímat i Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, úkony trestního řízení však dosud nezahájil. „Zatím se shromažďují a vyhodnocují materiály,“ řekl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Čtěte také: Část peněz z lístků MHD končí na Panenských ostrovech