Tisíce lidí denně procházejí kolem křižovatky ulic Dejvická, Bubenečská a Pod Kaštany u stanice metra Hradčanská. Velmi frekventované místo ale příliš reprezentativní není. Na trávnících jsou vyšlapané bahnité cesty, hned vedle je umístěno provizorní parkoviště.

Zdejší radnice se proto rozhodla využít nabízený potenciál a hodlá zde vytvořit místo vhodné pro pořádání nejrůznějších společenských akcí, farmářských trhů, ale i pro odpočinek. Už začátkem roku uspořádala anketu mezi občany, které se zúčastnilo kolem dvou tisíc lidí.

Prostor u Hradčanské se má rozšířit 

„Na jejím základě jsme se rozhodli prostor předláždit a vybavit vkusným městským mobiliářem. K tomu by mělo dojít do konce letošního roku," sdělil Pražskému deníku mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Mimo jiné tak zmizí nevhodně umístěné trávníky, kterými si chodci zkracovali cestu. Tím ale úpravy zdaleka nekončí. Veřejný prostor u Hradčanské by se měl ještě rozšířit o navazující pozemek u dejvického nádraží, kde dnes stojí auta. Ten je v majetku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), od prosince roku 2015 ho ale má městská část pronajatý za 200 korun za metr čtvereční na rok. Část pozemku má Praha 6 také vypůjčenou od hlavního města.

Nová tržnice má stát už za rok 

Ve druhé etapě pak na pronajatých plochách vznikne stálá tržnice, která má stát už v průběhu příštího roku. Radnice má v současnosti finální tři návrhy, ze kterých vzejde vítěz. Všechny chce brzy zveřejnit na svých internetových stránkách.

Jednu z nich vypracoval i ateliér Majo architekti. Podle Jana Jaroše, který je součástí tohoto týmu, bylo jejich cílem interpretovat zapomenuté motivy místní architektury.

Na střeše možná bude bar 

Inspiraci proto hledali na fasádách zdejších činžovních domů i na nedalekém Belvedéru. Jejich studie počítá například s tím, že tržnice bude složena z jednotlivých modulů, které budou mít různorodé využití a v noci budou osvětlené.

Na střeše by mohl vzniknout bar. „Je to jeden z nejdůležitějších veřejných prostorů Prahy 6. Dnes jím lidé jen prochází ve snaze co nejrychleji jej překonat. Chceme nabídnout prostor pro různé aktivity, například pro setkávání," dodává Jaroš. Zatím ale není rozhodnuto o tom, který z návrhů se nakonec stane realitou. Dobrou zprávou je, že financování celého projektu je už dořešeno. Předláždění a osazení potřebným mobiliářem zaplatí ze svého rozpočtu Praha 6, zbylé úpravy pak uhradí vybraný soukromý provozovatel.

Čtěte také: Dopravní kolaps v Dejvicích? Magistrát slibuje řešení