O to palčivější je zjištění, že suma, kterou Praha zaplatila za demolici stadionu se vyšplhala na bezmála 40 milionů korun. „Je to veřejně dostupná informace,“ sdělila Deníku pražská radní Aleksandra Udženija (ODS), do jejíž kompetence spadá mimo jiné i správa městského majetku.

„Samotné demoliční práce měly původně stát přibližně 32 milionů. Projekt na stržení budovy a následnou úpravu terénu pak dalších asi 800 tisíc korun,“ potvrdila Udženija. Cena podle ní ještě narostla kvůli požadavku památkářů z Národního památkového ústavu (NPÚ) po kvapné kontrole z počátku června, kdy už demolice běžela na plné obrátky.

„Demoliční firma musela při práci postupovat nestandardně a velmi opatrně, aby nebyly zničeny některé artefakty, jako například části tribuny. V ceně je samozřejmě zahrnut i odvoz a likvidace odpadu a tak dále,“ vysvětlila radní.

Sama údajně lituje, že oněch 40 milionů nebylo v minulosti vynaloženo účelněji a ve prospěch legendárního sportoviště. Připouští, že za jistých okolností ještě mohlo stát.

Udženija, která do funkce radní odpovědné za majetek hlavního města nastoupila po minulých komunálních volbách v závěru loňského roku uznává, že Praha v minulosti měla pečlivěji kontrolovat stav stadionu. V poslední době to prý ale znemožňoval soudní spor se správcem – společností Apex Club.

Pokutu dostaly obě strany sporu

„Nemuselo to dojít takto daleko. Magistrát zřejmě mohl důsledněji vyžadovat řádnou správu a údržbu objektu ze strany nájemce. Jenže vyhrocené vztahy to znemožňovaly,“ tvrdí radní.

„Správce upíral zástupcům magistrátu přístup. Například ke kontrole čpavkového hospodářství bylo nutné povolat hasiče. Sám se o údržbu řádně nestaral, i když mu to smlouva ukládala. Ke stadionu se choval macešsky, přestože měl smluvně stanoveny velmi výhodné nájemní podmínky. Sám pak některé prostory pronajímal dál za komerční nájem,“ zdůrazňuje Udženija.

Jenže Tomáš Doležal z Apex Club vidí odpovědnost na straně města. „Za třináct let jsem do stadionu já, jako nájemce, investoval přes osmdesát milionů. Magistrát, jako majitel objektu, za stejnou dobu neinvestoval ani korunu. Z toho je zřejmé, kdo je viníkem současného stavu,“ oponuje Doležal.

Nezanedbatelné sumy prý vynakládal i přes to, že disponoval pouze smlouvou na dobu neurčitou a mohl být kdykoliv vypovězen. „Pokud měl magistrát pocit, že se starám špatně, měl v průběhu oněch třinácti let přijít a vytknout mi to. Za celou dobu nikdo z magistrátu nepřišel. Dokonce ani po povodních,“ stěžuje si Doležal. Udženija však na věc nazírá zcela opačně.

„To zástupce Apex Club měl přijít na magistrát a informovat o chátrání. Praha by jistě a především včas zjednala nápravu,“ říká Udženija. Je nutno připomenout, že oběma stranám sporu byla za havarijní stav stadionu vyměřena pokuta.

Vhodná investice mohla stadion zachránit

Ředitel obecně prospěšné společnosti Acta non Verba (ANV) Vojtěch Razima, který na radní Udženija podal krátce po zahájení demolice trestní oznámení kvůli údajnému zanedbání péče o památku a její likvidaci, je přesvědčen, že částka 40 milionů mohla, řádně rozložena v čase, stadion zachránit.

„Podle našeho názoru to jen dokládá dlouhodobý záměr města zbavit se stadionu Štvanice a uvolnit prostor developerovi ke komerční výstavbě,“ říká Razima. Připomíná zároveň, že podle zákona o památkové péči se majitel památky nemůže, byť smluvně, vyvázat ze zodpovědnosti za péči o předmět ochrany.

Nedávné vyjádření bývalého primátora Pavla Béma, v němž pro Deník deklaroval, že za svého vedení by nikdy demolici stadionu nepřipustil, považuje Razima za výsměch. „Proč tedy částku 40 milionů neinvestovalo město do průběžných oprav,“ ptá se Razima. Dodal, že město už promeškalo zákonem stanovenou lhůtu pro předložení veškerých smluv a faktur týkajících se demolice. ANV požádala o dokumentaci na počátku června.

Udženija dlouhodobě odmítá, že by město nechalo stadion záměrně chátrat až do stavu krajnosti. Dementuje také tezi o budoucím, výhradně komerčním využití ostrova jeho dosavadním nájemcem, firmou Meridian Spa.

„Naši právníci stále jednají s Meridian Spa. Výsledky mám radě předložit na začátku září,“ potvrdila Udženija. Již dříve uvedla, že si přeje ostrov Štvanice vrátit zpět pod správu Prahy. Usiluje o mimosoudní rozvázání smlouvy s nájemcem. Otázkou je, kolik peněz to bude město stát. Nájemní smlouva byla v roce 2001 uzavřena na 89 let. „Chceme na Štvanici obnovit ledovou plochu. Stále uvažujeme o hokejové síni slávy,“ uzavřela Udženija.

SLOUPEK JANA HORÁKA
Štvanice je zbouraná, ať žije štvanice


Já ne, já ne, to ty, to ty. Tuto písničku zpívanou stále dokola připomíná dohadovaní vedení magistrátu s firmou Apex Club, dosavadním nájemcem (již bývalého) zimního stadionu Štvanice. Jak už to v podobných případech bývá, bude trochu pravdy mít každá strana, neboli: Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.

Jedno je jisté: ani jedna ze stran si nepočínala jako správný hospodář, ať už stadion vlastnila (město), nebo měla jen v nájmu (Apex Club). To, že se ani jedna ze stran neozvala té druhé po katastrofálních povodních z roku 2002, se nezdá ani pravděpodobné: přece se musely aspoň dohodnout na odstraňování škod a na zajištění budoucí protipovodňové ochrany. Pokud ne, je to jen výsměch nám voličům, a to bez ohledu na to, jaká koalice právě v těch letech na magistrátu vládla.

Nyní už je opravdu pozdě bycha honit, stadion je zbouraný a na jeho místě asi nový nevyroste – nabouralo by to koncepci budoucího investora, který chce mít na Štvanici zejména lázeňská zařízení. Moderní zimní stadion – a starý dřevěný se přece stavět nebude – by stál nějakou tu miliardu a navíc by si vyžádal dostatek parkovacích míst, neboť Achillovou patou Štvanice je doprava – pěšky je to z metra Florenc i od Vltavské daleko a povrchová MHD tam nestaví. Bruslařům to – zdá se – nevadilo, ale těm, co chtějí v lázních jen odpočívat, to asi vadit bude.

Čtěte také: Ze Štvanice zachrání jen torzo