„Kandidatura je snahou překonat stranickou řevnivost a určité partajničení," uvedl Sobotka. Připomenul, že společné kandidáty se zelenými měli sociální demokraté už dvakrát, neúspěšný byl profesor Martin Potůček v Praze 8, vítězství v doplňovacích volbách před dvěma lety slavila pod hlavičkou SZ a ČSSD tehdejší místostarostka Prahy 10 Cabrnochová.

Filozof, sociolog a kritik globalizace

Dvaasedmdesátiletý filozof a sociolog je zřejmě nejznámějším současným českým filozofem. Někdejší emigrant, po sametové revoluci příznivec ODS a pozdější kritik globalizace se v posledních letech vyslovuje z levicových pozic.

Loni Bělohradský vystoupil na sněmu hnutí ANO. Ještě dříve uvedl, že vstup Babiše do politiky může způsobit pozitivní proměnu celé společnosti. „Naše situace je taková, že tady je nějaká oligarchie. A oligarchie se liší od elity tím, že se stará jen o svůj prospěch, zatímco elita je uznána společenstvím jako nositelka hodnot, které jsou nás všech. A teď jde o to, aby se oligarchie staly elitami," uvedl v České televizi. Zároveň ale upozorňoval na nebezpečnou Babišovu rétoriku.

Hnutí ANO prý nepodporoval

Bělohradský v úterý řekl, že ANO nikdy nepodporoval, na sněmu vystoupil, protože byl pozvám, stojí ale za tím, že Babiš vnesl do politiky pozitivní prvky. „Hnutí ANO se vynořilo jako nesystémové hnutí v našem demokratickém systému a umožnilo vznik středolevé vlády, na kterou jsme v této zemi dlouho čekali. A ta středolevá vláda zavádí zákony jako registr smluv, regulace predátorských úvěrů, omezení nároků exekutorů, elektronická evidence tržeb, zákon o sociálním bydlení. To jsou všechno zákony, které vyvádějí naše tržní prostředí z takové té polotmy 90. let, z takového toho ekologicky a sociálně lhostejného pojetí soukromého vlastnictví. Že to dělá tato vláda s tím subjektem, který se vynořil, v pořádku," řekl.

Pražský rodák vystudoval filozofii a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1970 žil v Itálii, po roce 1989 působí i v Česku, později sem přesídlil. V roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Další kandidáti

Ve volbách se Bělohradský utká například s publicistou, disidentem a bývalým šéfredaktorem časopisu Vokno Františkem „Čuňasem" Stárkem, který bude kandidovat za ODS, a tanečníkem Vlastimilen Harapesem, jehož kandidaturu oznámilo hnutí ANO. Za TOP 09 bude o vstup do Senátu usilovat ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Čtěte také: ČSSD a zelení vyšlou společně do senátních voleb Bělohradského