Někteří z nich žijí na ulici dlouhá desetiletí a o návrat k běžnému způsobu života nejeví příliš velký zájem.

Nocleh na lodi za dvacet korun

Řada z nich ale velmi ráda změní názor v době silných mrazů. Před lavičkami na nádražích a v čekárnách dají raději přednost noclehu na lodi Hermes, kde na ně za dvacet korun čeká postel a teplý čaj.

„Počet klientů v těchto dnech stoupá. Stále ale máme dostatečné kapacity. I v těch největších mrazech zbývaly na lodi téměř dvě desítky lůžek,“ popisuje situaci zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Ludmila Tomešová. Podle jejích slov se situace nezměnila ani poté, co před nedávnem bez náhrady zanikl jeden z největších azylových domů pro muže.

„Praha nabízí dostatečné ubytovací kapacity pro lidi bez přístřeší. Kdybychom tu otevřeli další azylový dům, přilákáme bezdomovce ze zbytku republiky,“ řekla Tomešová.

Změna životního stylu

Zimního období využívají i sociální pracovníci, kteří se snaží bezdomovce přesvědčit ke změně životního stylu. Pomoc je pro lidi bez přístřeší připravena i na lodi Hermes. Bezdomovci zde mohou každý den využít konzultací s psychologem, právníkem a sociálním pracovníkem. „Ročně se podaří najít zaměstnání a ubytování asi čtyřem stovkám z nich,“ sdělil Deníku radní pro bytovou a sociální oblast Jiří Janeček (ODS).

Sociální pracovníky v těchto dnech ale čekají i docela jiné starosti. Pro lidi bez domova připravují na lodi Hermes štědrovečerní večeři se stromečkem a spoustou dárků. „Pro řadu našich klientů je advent těžkým obdobím. Více si uvědomují, že i oni mají někde své děti nebo rodiče. Snažíme se pro ně připravit na Štědrý den večeři, ale jejich bolest nechceme příliš rozdírat,“ dodává Tomešová. Podle ní čeká bezdomovce letos rekordní počet dárků, které jim každý den přinášejí Pražané. Především se jedná o laskominy a oblečení.