Z vůle magistrát mají tyto stánky (celkem dvaadvacet pozn. red.) po Novém roce navždy zmizet. Zůstat má vlastně pouze jeden, nabízející občerstvení. Včera o tom informovala radní pro majetkové záležitosti Aleksandra Udženija.

Postup města se ale ani trochu nezamlouvá starostovi Prahy 1 Oldřichu Lomeckému, který trvá na tom, že na náměstí mají být stánky tři. „Buřty na Václavák prostě patří," zdůvodnil starosta ve shodě s několika Deníkem včera oslovenými Pražany i celou řadou signatářů petice za „záchranu stánků s klobásami na Václavském náměstí." Magistrát ale uklidňuje: „Stánků opět přibude. Koupíme je během příštího roku."

Nabízí se ale otázka, proč rušit „zaběhnuté" stánky a poté kupovat nové? Magistrát to vysvětluje s ohledem na estetiku a sjednocení veřejného prostoru. Příští rok by se tak měly v horní části Václavského náměstí objevit prosklené kiosky ve tvaru lodě z dílny Cigler Marani Architects (navrhovali také podobu Vácalvského náměstí po revitalizaci pozn. red.). „Připravujeme výběrové řízení na dodavatele stánků. Zatím tedy nevíme, kdy budou na náměstí umístěny," poznamenala radní Udženija s tím, že prodej tradičních klobás zůstane částečně zachován také v dolní části náměstí, ovšem tomu bude předcházet dlouho plánovaná rekonstrukce prostoru.

Starosta Lomecký i celá rada Prahy 1 je ale přesvědčena, že výměna stánků by se měla provést až po rekonstrukci, přičemž by na „Václaváku" měly zůstat alespoň tři. Jeden v horní, druhý v dolní části a další uprostřed, na rohu Jindřišské ulice.