3 miliardy za byty

„Jednou z nejzásadnějších akcí letošního roku je pokračující privatizace bytového Prahy 8,“ řekl starosta městské části Josef Nosek (ODS). Ten upozornil, že prodej byl zahájen před dvěma lety a radnice postupně prodá zhruba 4,5 tisíce bytů. Další čtyři tisíce bytů zůstane v obecním majetku. „Do budoucna považuji za ideální vlastnit zhruba tisíc bytům, které by pokryly všechny sociální potřeby. To už ale bude otázka na další vedení města,“ upozornil starosta.

Ten počítá s tím, že současná privatizace by nakonec měla vynést tři miliardy korun. Radnice chce tyto finance použít tak, aby dále do budoucna vydělávaly peníze. Za zhruba 800 milionů by tak na Palmovce na rohu se Sokolovskou ulicí, kde je dnes P+R parkoviště, mohlo vyrůst obchodně-kulturně-administrativní centrum. Deník už o tom tento týden informoval. „Nyní jsme v bodu nula, necháváme si zpracovávat první studie, ale tento projekt má určitě svou hodnotu a mohl by být pro Prahu 8 velkým přínosem,“ myslí si starosta.

Řidičům pomůže Travel time

Už pro letošní rok ale radnice chystá hodně investic například do oblasti dopravy. Novinkou bude systém Travel time, který řidiče na vybraných místech upozorní na případné zpoždění při průjezdu Prahy 8, bude u mostu Barikádníků či na příjezdu z dálnice D8. Dále městská část chystá nákup 20 preventivních radarů, opravy chodníků za 4 miliony a další akce.

Radnice chce také posílit bezpečnost v ulicích, což bude znamenat rozšíření kamerového systému. Pokračovat se bude také s výstavbou sportovišť, a to hned osmi a měla by být dokončena páteřní síť dětských hřišť a pejskaři dostanou k užívání dvě louky v ulici Chvatěrubská a na Invalidovně.

„Také budeme rozšiřovat kapacitu Mateřských škol Šiškova, Bojasova a Krynická,“ upozornila mluvčí Prahy 8 Radka Wallace.

Pozornosti se dostane také seniorům. Pro ně se bude vedení městské části vytvářet nové bydlení. Mnozí starší občané žijí ve velkometrážních bytech, které nemohou finančně pokrýt. Radnice jim proto chce nabízet přestěhování do menších zrekonstruovaných bytů. Známé Gerontologické centrum, které se stará o lidi s demencí a alzheimerovou chorobou dostane od Prahy 8 17 milionů korun, druhá příspěvková organizace městské část Obvodní ústav sociálně zdravotnických služeb pak získá 45 milionů.

Rekonstrukce se dočká i významná Národní kulturní památka Kobyliská střelnice, do ní radnice investuje 2 miliony.