Končící starostové v Praze. Infografika.Většinu hlasů v zastupitelstvu budou mít Lomeckého velcí rivalové a kritici: blok STAN a lidovců pod vedením starostova předchůdce Petra Hejmy, hnutí Praha 1 sobě, Zelení a Piráti. Ti v poslední době opakovaně poukazovali na prodeje městských bytů, které podle Pirátů koupili od radnice spříznění lidé hluboce pod cenou. Piráti dokonce před volbami vyzvali otevřeným dopisem předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila, aby se Lomeckého zbavil. „Jednání starosty zcela jistě není v souladu s Hodnotovým desaterem TOP 09,“ napsal v dopise pirátský kandidát na primátora Zdeněk Hřib.

V komunální politice končí i dlouholetá starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, kterou odvolali zastupitelé letos v červnu poté, co se rozešla s kolegy z TOP 09. Do čela nové koalice se postavil dosavadní místostarosta Alexander Bellu (ODS), který má šanci zůstat ve funkci i po volbách. Hujová, která přirovnala své sesazení k „palácovému převratu“, se pokusila o politický comeback v barvách méně známého hnutí Pro Prahu, které ale nezískalo v Praze 3 jediný mandát.

„Praha je v rukou aktivistických politických subjektů. Je to svět, kterému nerozumím. Neodcházím s hořkostí, protože je za mnou osm let práce pro Prahu 3, která se výrazně změnila k lepšímu,“ komentovala svůj politický pád Hujová, která se prý bude věnovat původní profesi - tedy ekonomickému poradenství.

S jistotou se s placeným místem v čele radnice rozloučí starostové Roman Petrus (ČSSD) z Prahy 8 a také Vladimír Novák z Prahy 10. Prakticky vyloučené je vzhledem k výsledku hnutí ANO pokračování Milana Wenzla v Praze 15. Totéž platí o Ivanu Kabickém, dosavadním starostovi Letňan (původně ODS), který tam byl letos na kandidátce ODA. Jako starostka skončí v Praze 21 Karla Jakob Čechová (TOP 09) a v Praze 22 Milan Coller (Pro Prahu), který nebyl zvolen do zastupitelstva. V Praze 12 se o obhajobu nepokoušel dosavadní starosta Milan Maruštík (ANO). Trestně stíhaný exstarosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský sice kandidoval za své Jižní město náš domov, lidé ho ale „vykřížkovali“.