V roce 1924 zmizela z kasy firmy Blecha v Karlíně na tu dobu značná suma 100 tisíc korun. Po zloději nezůstaly žádné stopy, očividně se jednalo o profesionála. Nedlouho poté si však jistá Božena Šťastná přišla rozměnit celou kupu dvacetikorun „na větší“ k obchodníkovi s lihovinami. Tomu přišel takový obnos podezřelý a ženštinu nahlásil.

Policii unikal po střechách

Zjistilo se, že pan a paní Šťastní jsou komplicové Josefa Koudely, vyučeného zámečníka, který za svůj dospělý život strávil více času ve vězení než na svobodě. Trestán byl za různé drobné krádeže a vloupání. Za svůj nejnovější zločin, vyloupení firmy Blecha, vyfasoval čtyři roky těžkého žaláře.

Dlouhá doba strávená za mřížemi však Koudelu nevyléčila, ba naopak. Po svém propuštění začal řádit po celém hlavním městě a žádná pokladna před ním nebyla v bezpečí. Osudnou se mu stala až jeho touha přilepšit rodině před Vánoci. Vyloupil trezor na Starém Městě, na paty mu však začal šlapat celý policejní regiment. Koudela unikal po zasněžených střechách, ale v jeden moment uklouzl a toto pochybení ho stálo dalších 18 měsíců svobody.

Legendárního kasaře nepoznala ani vlastní žena

I ve vězení si však dokázal poradit: prokopal se stěnou cely a uprchl. Policie na něj byla i tentokrát krátká. Po nějaké době se záhadně zvýšil počet vloupání do obchodů s potravinami a v podezření byl všem dobře známý Nezmar. Policejní kreslíř z popisů lupiče vytvořil portrét, který mu však nebyl podobný ani v nejmenším.

Brzy se vyšetřovatelé dozvěděli proč: Koudela podstoupil plastickou operaci obličeje a v jeho nové podobě ho nepoznala ani jeho vlastní žena. Nebylo mu to ovšem nic platné, byl chycen a odsouzen k trestu smrti. Ještě před vykonáním trestu však vypuklo Pražské povstání a Koudela se dostal na svobodu.

Svému „řemeslu“ se příležitostně věnoval i po válce, po jisté době ale jako by se po něm slehla zem. Kde a jak zemřela kasařská legenda, zůstává tajemstvím.