Na festivalu zlatavého moku, který pořádá městská část Praha 3, se tak představí i pražské pivovary: Klášterní pivovar Strahov, Novoměstský pivovar a školní pivovar Střední průmyslové školy potravinářských technologií Praha. „Mezi malé pivovary se obvykle řadí ty s ročním výstavem do 200 tisíc hektolitrů, minipivovary do 20 tisíc hektolitrů," říká prezident českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Podle něj je rostoucí počet malých a minipivovarů typickým jevem dnešní doby.

Projev pivní kultury

„V roce 1989 byl jediným českým minipivovarem pivovar U Fleků, letos jejich počet dosáhl 130 a zdá se, že není konečný. Odhaduji, že v příštích dvou letech dosáhne 200 až 250. Příčin tohoto nárůstu je jistě více, ale za hlavní lze pokládat fádní chuť českého ležáku z velkých průmyslových pivovarů a zájem zákazníků o pestřejší nabídku odpovídající tomu, co již ochutnali v cizině," míní Šuráň. Právě zaměření na malé pivovary a minipivovary, které jsou především restauračními pivovary, dává žižkovskému festivalu výjimečnou pozici mezi dalšími pivními oslavami.

Tomu bude přizpůsobena i organizace pivobraní, které by mělo mít spíše charakter kultivované degustace a ne podobu obřího „beerfestu" se stohy plastových kelímků a pijáky soutěžícími ve spotřebě laciného piva.

Ne monstrslavnost

„Snažíme se organizací Žižkovského pivobraní spíše navázat na myšlenku farmářských trhů, chceme dát prostor malým českým producentům a přilákat spíše návštěvníky, kteří chtějí ochutnat jejich produkty, než pijáky zaměřené na spotřebu. Program je proto připraven tak, aby přilákal i rodiny s dětmi," řekl k záměru žižkovské radnice místostarosta Pavel Sladkovský.

Žižkovské pivobraní by tak mělo připomínat spíše vinařské ochutnávky, než tradiční pivní slavnosti. Pivo se na Parukářce bude čepovat výhradně do speciálních festivalových třetinkových sklenic, které si návštěvník zakoupí přímo na místě. Pro děti a abstinující budou připraveny české limonády ze sortimentu malých producentů. Vše doplní nabídka pochoutek pivní gastronomie. Na rodiny s dětmi bude pamatovat i program festivalu kromě tří dětských hřišť a nejdelší skluzavky v Praze bude pro nejmenší připraveno i dětské divadlo a výtvarná dílna.

„Tatínkové se mohou oddávat degustacím piva a poslechu rockové hudby, maminky mohou trávit čas s dětmi na hřišti. Jistě zaujme i výstavka několika autoveteránů a hasičského vozu i s posádkou," dodal hlavní organizátor Pivobraní Jiří Sedláček z občanského sdružení Archetyp.

Jiří Sedláček, šéf občanského sdružení Archetyp, řekl k nadcházejícímu Žižkovskému pivobraní:

Chceme zdůraznit kulturu degustace

Jiří Sedláček je znám jako organizátor pražských farmářských trhů, jež se záhy staly hitem. Nyní je hlavní osobou stojící za organizací chystaného pivního festivalu Žižkovské pivobraní.

Žižkovské pivobraní tu už jednou bylo, asi před pěti lety na Vítkově. Čím se bude lišit to nynější obnovené?

To tehdejší pivobraní to byl opravdu takový ten „bierfest", v popředí byla kvantita doprovázená tvrdými kapelami. A výsledkem bylo nemálo opilých. Tady bychom rádi zdůraznili kulturu degustace piva a také gastronomie, která se s tím pivem pojí. Chceme festival mohu-li užít to slovo relativně intelektuální, tedy žádné halda kelímků za mnou a dlouhá kocovina přede mnou.

Čím se bude pivobraní lišit od právě probíhajícího Českého pivního festivalu na Výstavišti?

Neznám přesně jeho koncepci, ale pokud vím, tak tam se představují průmyslové pivovary, kdežto mi jsme tu zaměřeni na malé a minipivovary a ty kategorie jsou striktně omezeny ročním výstavem piva.

Co byste řekl k zatím jen velmi stručně představenému programu?

V zásadě bude prostor rozdělen na dvě zóny, vzdělávací a zábavnou. V zábavné si návštěvníci mohou kromě jiného užít různých soutěží a her. Ve vzdělávací zóně se dozvědí něco o historii a výrobě piva, o jeho druzích atd.

Vstupné je zdarma, ale ke konzumaci si bude třeba koupit pivní set. Co to je?

Kdo chce ochutnávat, má dvě možnosti. Buď si koupí výroční festivalový set, v němž je katalog, tužka, tácek, pět pobídkových žetonů a třetinková sklenice to vše za 140 korun, anebo si koupí jen tu sklenici, asi za 60 korun. Bez sklenice se piva nedočká.