VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z novostaveb do centra se lidé dostanou nejlépe autem či autobusem

Byty na metru. Tak láká nejeden developer kupující do svých projektů. Jak ale ukázala analýza trhu s novým bydlením v Praze, zpracovaná Institutem plánování a rozvoje (IPR), pěší cesta z novostavby k metru málokdy trvá jen několik minut. Zato avizovaná zeleň nebývá v okrajových lokalitách pouhou marketingovou frází.

11.1.2018
SDÍLEJ:

PROJEKT CSV@ŘEPY. Na metro se dopravíte z bytů, nabízených jako prémiové, za zhruba čtvrt hodiny. Foto: Vizualizace: Trigema

„Většina developerských projektů je od metra značně vzdálena. Pouze 11 procent z 382 developerských projektů se nachází v blízkosti stanice metra, tedy v bezproblémovém pásmu pěší docházky do 500 metrů,“ říká analytik IPR Michal Němec. Jak ukázala analýza IPR, mapující developerské projekty z let 2009 až 2016, do jednoho kilometru od metra stojí méně než třetina projektů.

„Přibližně třetina developerských projektů je v přímém dosahu tramvajové dopravy, tedy do 500 metrů od nejbližší zastávky, a přibližně polovina dává možnost dojít k tramvajové zastávce aspoň do jednoho kilometru. Přímá dostupnost autobusové dopravy je naopak téměř samozřejmostí u 88 procent projektů je nejbližší zastávka vzdálena do půl kilometru,“ popisuje Němec.

IPR také sledoval, za jak dlouho se obyvatelé z nových bytových komplexů mohou dopravit na Václavské náměstí. V průměru jim to autem trvá 17 minut, veřejnou hromadnou dopravou celkem 34 minut. U 86 procent developerských projektů se pohybuje dojezdnost autem do centra v rozmezí 10 až 29 minut, výjimečně nad půl hodiny. Při využití MHD ale cesta zabere přes půl hodiny u dvou třetin projektů.

Lépe jsou na tom obyvatelé novostaveb, co se týká vycházek do zeleně. „Dostupnost k nejbližšímu lokálnímu parku, respektive k zelené ploše naplňující parkovou funkci, byla v rámci 382 sledovaných projektů vyhodnocena jako velmi příznivá. U téměř poloviny je park dostupný v bezprostřední blízkosti do 250 metrů a jen u 15 procent projektů je ve víc než půlkilometrové vzdálenosti,“ upřesnil Němec.

Okolní zelené plochy a komplikovanější doprava odrážejí skutečnost, že developeři v minulých letech zřídka mířili do  hustě zabydlených lokalit. Pouze desetina pražských projektů vznikla v oblastech s vyšší hustotou než 100 obyvatel na hektar. „Nejčastěji se stavělo v místech s nesourodým či nedokončeným okolím, případně na sídlištích,“ dodal Němec.

IPR používá pro názornou představu toho, kde se staví, metodiku takzvaných prstenců města. V rámci pásmového členění vytvořil pět prstenců: jádro, střed, heterogenní město, modernistické město a krajina. Nejvíc bytů se staví v modernistickém prstenci, pro který jsou charakteristická sídliště a také výrobní areály, což potvrzuje rozrůstání Prahy do okrajových lokalit.

V modernistickém prstenci vzniklo 41 procent z 382 developerských projektů, a dokonce mírně přes polovinu z celkového objemu nově postavených bytů. Druhý v pořadí skončil prstenec heterogenního města, který tvoří takzvaná založená zahradní města a zástavba převážně z první poloviny 20. století. Naopak počet novostaveb v jádru města je téměř zanedbatelný a ani prstence středu města a okrajové krajiny nejsou v popředí zájmu stavitelů bytových domů.

Autor: Denisa Holajová

11.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči a záchranáři zasahovali 20. ledna při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě v Praze.
1 15

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Na Vítkově najdete asi 20 krmítek pro ptáky
7

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Pražští strážníci pomáhali v metru muži s epileptickým záchvatem

/VIDEO/ Intenzivní výuka základů poskytování první pomoci, kterou procházejí strážníci pražské městské policie je testována den co den v ulicích hlavního města. V uplynulých 24 hodinách strážníci poskytli první pomoc dvěma osobám.

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>