Poklidná procházka po Karlově mostě se mohla změnit v tragédii. Možná stačilo jen málo a dvě třicetikilogramové desky, kterév pondělíokolo poledne vypadly z kontejneru,převáženého vrtulníkem z Letné na Karlovo náměstí, se zřítily mezi nic netušící chodce.

Obě desky, jež byly součástí telekomunikačního zařízení společnosti T-mobile, naštěstí spadly do Vltavy.

Kontejner rotoval nad mostem

„Viděla jsem vrtulník, jak letí nad mostem. Lidé jen v poklidu zvedli hlavy, ale vůbec nikdo se neuhýbal, i když mu náklad letěl přímo nad hlavou. Přitom náklad hodně rotoval a vypadalo to docela nebezpečně, asi to bylo tím, že byl silný vítr, který dutou konstrukci rozpohyboval. O pár set metrů se část zřítila. Ani nechci pomýšlet na to, jak velká se mohla stát tragédie, kdyby to spadlo přímo na most,“ řekla jedna z očitých svědkyň události Petra Holubová, která má na Karlově mostě prodejní stánek.

Potápěči vyloví i druhou desku

„Dodavatel kontejner špatně připevnil a ten se poté uvolnil. Je veliké štěstí, že se nikomu nic nestalo,“ informovala tisková mluvčí T-mobile Martina Kemrová.První desku vytáhli potápěči z řeky přibližně po druhé hodině odpolední. Druhá se potopila a vytáhnout by ji měli až v úterý.

„Škodu zatím nemůžeme odhadnout. K ekologickému znečištění Vltavy nedošlo. Nyní budeme mít jednání, na kterém bychom se měli dohodnout, jak zítra vyzvedneme z řeky druhou desku,“ doplnila v pět odpoledne mluvčí.

Zařízení podle slov Martiny Kemrové nebylo možné přepravit jinak než letecky.

Policie začala s vyšetřováním

Případem už se začala zabývat také policie. „Zatím zjišťujeme okolnosti případu. Vše prošetřujeme a vyslýcháme svědky,“ uvedl mluvčí pražské Policie ČR Ján Mikulovský s tím, že na případ upozornili novináři.

„Doufám, že policie najde viníka a ten bude řádně potrestán, protože tohle se opravdu nesmí stát. Mohlo dojít k obrovské tragédii,“ uzavřel Jaromír Lněnička z Prahy 6, který byl včera také na Karlově mostě. Vrtulníky totiž létají nad Vltavou poměrně často.

Pochybení zatím nikdo nechce přiznat

Přepravovaný kontejner vyrobila společnost Variel. „Je to tak, my jsme kontejner pouze vyrobili a dopravili na Letnou. Naši zaměstnanci byli na místě ujištěni, že bude náklad zabezpečen a zasíťován. To se pak ale nestalo, bohužel ale nedokážu říct proč. Náklad byl převážen nad zastavěnou oblastí, takže bezpečnostní opatření měla být co nejvyšší,“ uvedl ředitel společnosti Roman Výborný. Ten odmítá jakékoli pochybení ze strany firmy, která kontejner vyrobila.

V době letu se ze špatně zajištěného kontejneru uvolnila boční a střešní stěna. Hlavní část konstrukce se podařilo pilotovi odvézt zpět na Letnou.

Vinu odmítá i společnost SBM, která je dodavatelem zařízení pro mobilního operátora. „Jsme dodavatelem T-Mobilu, ale kontejner jsme vrtulníkem nepřepravovali,“ informoval jeden ze zástupců společnosti.

Stěny se vytrhly z nýtů

Podle slov jednatele mělnického Aerocentra, kterému vrtulník patřil, se naopak jednalo o technologický kontejner, který byl špatně vyrobený. „Neměl bočnice a chyběly mu výztuhy. Původně byl zpevněn dřevotřískovými deskami, dělníci je ale před přepravou sundali. To byla základní chyba,“ řekl Lubomír Ogurčák s tím, že se stěny začaly vytrhávat z nýtů. Zároveň odmítl, že byl náklad špatně připevněný.

Nehodě prý mohl jen těžko někdo zabránit.

Kdo skutečně nese na případu vinu taksnad odhalí policejní vyšetřování.