Policie a hasiči ve středu večer uzavřeli okolí dětského hřiště v pražském Podolí. Důvod? Zvýšená úroveň radioaktivního záření! Odhalil to náhodný svědek vlastnící hodinky s funkcí dozimetru – a jeho zjištění potvrdily i přístroje hasičů.

Policisté proto vytvořili dvě uzavřené zóny, kam nepouštěli lidi. Třebaže se zdroj záření nepodařilo odhalit a šetření na místě bude pokračovat až po rozednění, už v noci byla mimořádná opatření z větší části odvolána. Uzavřenou ulici policisté zpřístupnili a ohrazeno páskou zůstalo pouze dětské hřiště. Měření totiž ukázalo, že úroveň zůstává konstantní – nezvyšuje se ani nesnižuje.

Podle zjištění hasičů jsou v prostotu poblíž křižovatky ulic Lopatecká a Sinkulova pětinásobně překročeny přípustné hodnoty radioaktivity stanovené hygienickými limity. Deníku to potvrdila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Podle specialistů sice lidem v okolí nehrozí žádné nebezpečí – nicméně takové záření nemůže být přírodního původu. V úvahu by přicházela například nějaká chemikálie, případně cosi – možná nesprávně zlikvidovaná součást lékařského přístroje – zahrabané v zemi. Původně se předpokládalo, že by se zdroj záření mohl nacházet v koši na odpadky, ten ale nic podezřelého neukrýval.

Náhodné odhalení

„Před osmou hodinou zavolal muž, že se mu na dětském hřišti rozsvítily hodiny monitorující úroveň radiace,“ řekla mluvčí. Devětadvacetiletý inženýr, který radioaktivitu odhalil skutečně čirou náhodou, se zprvu domníval, že hodinky ukazují nesmyslné hodnoty. Když však jejich údaje potvrdil i další přístroj, který si přinesl z domova, vytočil tísňovou linku. Následně jeho zjištění potvrdili i chemici z řad hasičů. Měření opakovaná každou půlhodinu ukázala, že hodnoty záření se nijak nemění.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vyslal na místo specialisty své organizace, Státního ústavu radiační ochrany. Také jejich měření problém s radioaktivitou potvrdila – za tmy se ale nenašlo nic, co by mohlo být jejím zdrojem. Do rána proto zůstane dětské hřiště uzavřené a střežené policisty. Za světla bude hledání pokračovat.

(hol, eis)