Škodu v řádu desetitisíců korun utrpělo Národní zemědělské muzeum v Praze, které neznámý zloděj doslova sedřel z kůže. Vlastně – kožešin si odnesl hned několik. „Jednalo se o jednu hlavu hyeny skvrnité, jednu kůži z geparda, dvě kůže z levharta a jeden roh nosorožce tuponosého.“ vyjmenovala v sobotu mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Vyšetřovatelé se ale hledání zloděje věnují už od čtvrtka, kdy krátce před polednem pracovníci muzea ohlásili, že jim ve sbírce chybí několik vzácných exponátů. Zatím kriminalisté stanovili několik vyšetřovacích verzí, jak k neobvyklé krádeži mohlo dojít – za nejpravděpodobnější ale považují, že atraktivní sbírkové předměty zmizely v noci ze středy na čtvrtek. „Pachatel či pachatelé zůstali v budově v nočních hodinách a v příhodné chvíli exponáty nepozorovaně vynesli,“ tlumočila kpt. Miklíková předpoklady vyšetřovatelů.

Policie prověří záznamy kamer

Teprve další zjišťování ale ukáže, zda byl jejich úsudek správný. Kriminalisté chtějí prověřit všechny dostupné záznamy bezpečnostních kamer – předpokládají totiž, že počínání zloděje by na nich mělo být zachyceno. Zaměří se také na bazary a starožitnictví, ve kterých by se odcizené předměty mohly objevit. Že je tam opravdu najdou, si ale zkušení kriminalisté nemyslí. Soudí, že kořist bude spíše dobře ukryta a přístupná jen několika vybraným očím. „Není vyloučeno, že věci byly odcizeny na objednávku a skončily v soukromých sbírkách,“ nechali se slyšet vyšetřovatelé.

V případě, že bude pachatel krádeže dopaden a usvědčen, mohl by ho soud poslat za mříže až na pět let. Trestu by neměl uniknout ani případný objednavatel, pokud se prokáže, že byl čin proveden podle zadání sběratele.