Vlakové nádraží na Vyšehradě, objekt bývalých vanových lázní Na Slupi a dům v Žitné ulici, kde žil jeden z nejslavnějších českých skladatelů Antonín Dvořák. To jsou tři budovy, jejichž osud trápí radnici Prahy 2, ale také nepočítaně obyvatel hlavního města.

Ani budoucnost objektů ale v tuto dobu rozhodně nevypadá růžově. Vedení městské části vadí, že se například o takzvaný Dvořákův dům, známý také jako Bílý lev, dlouhodobě majitelé vůbec nestarají. Chce jim proto prostřednictvím odboru výstavby udělit pokutu.

„Vůbec s námi nekomunikují. Z objektu je dnes v podstatě ruina, která hyzdí celý blok. Je to o to víc smutné, že v domě žila světoznámá osobnost, takže je o něj zájem mezi turisty. Je to ostuda. Odbor už zahájil sankční řízení,“ potvrdil tajemník Prahy Michal Kopecký.

Majitelé, kteří se nedostavili k jednání s radnicí, dostali pokutu 20 tisíc korun, kvůli neudržování domu pak mohou být sankcionováni až do výše půl milionu korun. Zástupkyně vlastníků objektu se brání, že předvolání k jednání nedostala včas kvůli nefunkční datové schránce a podala odvolání.

Z objektu chtějí památku

Osud budovy není lhostejný ani Společnosti Antonína Dvořáka, která se snaží prohlásit objekt za kulturní památku a chce tak zabránit další devastaci. Předseda sdružení Radomil Eliška se proto chce sejít s ministrem kultury a o prohlášení za kulturní památku s ním jednat.

Rozhořčeni jsou také v Muzeu Antonína Dvořáka příznivci slavného skladatele. „Jak je možné, že Praha, kterou tak Dvořák proslavil a která se tak jeho dílem chlubí, nechá dům takovým způsobem zchátrat,“ řekla Jarmila Tauerová z muzea, které se věnuje skladatelovu dílu a životu.

Pokud bude objekt, který je v Pražské památkové rezervaci, chátrat dále, radnice ho může opravit na své náklady. Investici by pak vymáhala po majiteli, vše by mohlo skončit až exekucí.

Sdružení ctitelů hudebního skladatele už také iniciovalo sejmutí busty Antonína Dvořáka z průčelí domu. Obává se totiž o osud sochařského díla z roku 1927. Proti sejmutí se ale postavili magistrátní památkáři.

Dům patří údajně společnosti Armida real estate, s. r. o., kterou vlastní Moreuil group inc. se sídlem v Panamské republice, v ČR má ale své zástupce.

„Rekonstrukci chtějí ,“ řekla zástupkyně majitelů objektu. Podle ní zatím není jasné, k jakému záměru bude dům využit. V minulosti se uvažovalo o hotelu, záměr ale investor již asi opustil. Majitelé chtějí vyzvednout, že v domě žil Antonín Dvořák.

Naopak u objektu bývalých vanových lázní Na Slupi, který se vloni „proslavil“ tím, že ho obsadili squateři, už došlo k posunu. „S jednateli máme pozitivní zkušenosti. Plní sankční povinnosti a také odstraňují nedostatky. Samozřejmě bychom ale byli rádi, kdyby vše šlo mnohem rychleji a dostalo se na celkovou rekonstrukci objektu,“ sdělila starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Z budovy Na Slupi by měl vzniknout zčásti hotel a z části prostory pro rezidenty. Harmonogram ale není známý.

Před očima se pak rozpadá také vlakové nádraží Vyšehrad. „S tím toho ale mnoho nenaděláme. Osud budovy má ve svých rukou drážní úřad. V minulosti jsme se snažili objekt získat, abychom ho mohli opravit, ale nepodařilo se to,“ doplnila starostka.

Vlakové nádraží nefunguje už přibližně 40 let. Budova je v havarijním stavu a stále se neopravuje. Plány na novou zastávku leží na stole už 10 let. Kolem budovy už byl v minulosti rozruch. Například, když byla zbourána čekárna nebo vykácena část zeleně v okolí nádraží.

LUKÁŠ MAREK A ČTK