Nebylo by to poprvé. „Když se dům v roce 1971 stavěl, tak přišly velké deště. Došlo ke geologické havárii, kdy se celé základy sesunuly,“ popsala problém obyvatelka domu Jaroslava Pavlátová. Jejich dům tehdy musel být upevněn kotvami. „Nikdo nám ale nedokáže zaručit, že až začnou nad námi stavět, tak se nenaruší statika domu,“ obává se Pavlátová.

Ředitelka odboru výstavby z úřadu Prahy 5 Dana Nacházelová je ale jiného názoru: „Dům, který se tam má postavit, naopak tomu sesuvu zabrání,“ uvedla. Podle ní jsou výtky místních neodborné. Navíc prý nemají pro svá tvrzení důkazy.

„Společnost Geobohemia tam provedla geologický posudek. Na místě, kde má stát nový pavilon, žádný sesuv nehrozí,“ tvrdí Nacházelová.

Geologický posudek

Bytové družstvo požadovalo po úřadu, aby zastavil stavební povolení. Zároveň požádali soudního znalce, aby zpracoval geologický posudek. „Povolení ještě nenabylo právní moci, protože tam nejsou jasné vztahy mezi magistrátem a nájemcem. Obyvatele onoho domu tedy přizvou jako účastníky nového řízení, které povedu. Nechci je vyjímat, i když si myslím, že stavbou dotčeni nebudou,“ přislíbila Nacházelová. To si ale místní lidé nemyslí.

Kromě možného sesuvu budovy nejsou spokojeni ani s tím, že bude vykáceno mnoho zeleně, jak v zahradě rehabilitačního centra, tak i před plotem zahrady. Také se obávají, že v jejich ulici bude mnohem větší provoz a pravděpodobně už nebudou moci parkovat předdomemna silnici.