Osmadevadesátiletý Brit se necítil dobře už ve středu 10. října večer, kdy s ním redaktorka Deníku dělala rozhovor. Stěžoval si dokonce na zvýšenou teplotu. Ve čtvrtek ho odvezli na koronární jednotku 3. interní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice. „Ano, máme tu záznam, že tu pan Winton opravdu leží, žádné informace vám ale sdělovat nebudu, ani je nevím,“ sdělila vrátná nemocnice.

Mluvčí nemocnice Petra Pekařovádnes celý den nezvedala mobil a na smsku Deníku nereagovala. Podobně na tom byl režisér Matěj Mináč, na jehož pozvání Winton do Česka přicestoval. Ten se snažil z odpovědi vykroutit: „Zavolejte si za dvě hodiny, teď řídím,“ vysvětloval a poté si telefon vypnul.

Winton přicestoval do Prahy minulou neděli. Ve svém nabitém programu se stihl sejít například se studenty, prezidentem Václavem Klausem a zúčastnil se večeře s lidmi, které před druhou světovou válkou zachránil tím, že pro ně zorganizoval vlakové transporty z Prahy do Británie. Čeští studenti nasbírali více než třicet tisíc podpisů pro žádost, aby Winton obdržel Nobelovu cenu za mír.