VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Werichova vila: domov českých velikánů

Praha 1- Dům na Kampě obývalo během jeho historie několik významných osobností. Nyní by se měl stát jejich památníkem

23.8.2008 2
SDÍLEJ:

Werichova vila během let hostila hned několik známých českých osobností a dodnes je neodmyslitelně spjata hlavně se jménem jedné z nich – s hercem Janem Werichem. Foto: Martin Divíšek

Tyčí se uprostřed malostranské Kampy, blízko Karlova mostu, a přesto, že někteří kolemjdoucí toho o jejím historickém významu mnoho nevědí, shodnou se, že je jedním z nejkrásnějších míst staré Prahy.

Werichova vila během let hostila hned několik známých českých osobností a dodnes je neodmyslitelně spjata hlavně se jménem jedné z nich – s hercem Janem Werichem.

Bydlel tu Dobrovský i Holan

Na počátku sedmnáctého století sloužila vila jako koželužna Nizozemce Serváce Engela, ten ji však po více než devadesáti letech musel prodat, když se jeho rodina dostala do velkých dluhů. V dalších letech vystřídal domek se zahradou několik vlastníků, až se roku 1761 stal majetkem hraběte Františka Antonína Nostice, nejvyššího purkrabí v Čechách.

Jako vychovatel jeho čtyř synů u něj v té době působil Josef Dobrovský, jeden z našich nejvýznamnějších obrozenců. Když v roce 1798 onemocněl, nabídl mu Bedřich Jan Nostic domek k léčení a Dobrovský tu později vytvořil některá ze svých významných děl. Poté, co se roku 1803 odstěhoval, přestavěl vilu pražský architekt a stavitel Ignác Palliardi.

V roce 1918 přešel dům z užívání Nosticů do vlastnictví státu a v devětadvacátém roce se do něj na dalších jedenáct let nastěhoval historik a spisovatel Zdeněk Wirth. Po druhé světové válce se vila stala útočištěm pro zakladatele Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kteří se vrátili z emigrace. Voskovec tu však nevydržel dlouho a v červnu roku 1948 odcestoval coby kulturní zástupce UNESCO do Paříže a dále zpět do Spojených států.

Krátce nato se Werichovým sousedem v domě u Čertovky stal básník Vladimír Holan. O vztahu těchto dvou velikánů se tradovalo, že se neměli příliš v lásce – a možná i to byl důvod, proč se Holan v osmašedesátém roce odstěhoval. Po smrti Wericha a jeho dcery Jany osiřelo i první patro vily a ta se tak vyprázdnila úplně.

Ničivá povodeň

Další nájemkyní se stala vnučka významného českého malíře Antonína Slavíčka Anna Harvánková, její pobyt zde však přerušila povodeň z roku 2002 a vila se na několik let stala neobyvatelnou. Po několika výběrových řízeních byl objekt přiřknut do pronájmu Nadaci Jana a Medy Mládkových, která s ním má velké plány. Probíhá tu rekonstrukce, plánuje se otevření pro veřejnost i spolupráce s Museem Kampa.

Nadace chce ve vile začít také s rozsáhlým přednáškovým programem, do jehož vytváření by se měly zapojit i pražské školy, jako jsou například fakulty Univerzity Karlovy nebo Konservatoř a VOŠ Jaroslava Ježka. Mnozí Pražané doufají, že díky těmto změnám se konečně podaří vdechnout Werichově vile život a probudit v ní čilé kulturní dění.

Autor: Filip Nachtmann

23.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Farský z hnutí STAN.
7

Předsedou poslaneckého klubu STAN byl jmenován Farský

Miloš Zeman a Adrej Babiš.
56

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledky voleb, ukázal průzkum společnosti Median. Podle průzkumu většina lidí nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným by ale vadilo, kdyby vládu měl vést trestně stíhaný člověk.

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení