„Hygienické potřeby na WC zajišťuje provozovatel,“ vysvětlil Daniel Šabík, vedoucí odboru komunikace DPP. „Na všech toaletách jsme na začátku roku vyvěsili návody na správné mytí rukou a provozovatele požádali o zvýšení frekvence úklidu a koncentrace účinných dezinfekčních prostředků pro úklid všech prostor a zařízení na toaletách.“

Dopravní podnik totiž toalety v metru neprovozuje. To dělají „vysoutěžení“ dodavatelé, kteří je mají pronajaté. Jinými slovy dopravní podnik může doporučit, ale samotné rozhodnutí je na provozovatelích.

Nejhorší toalety - Stodůlky - muži močí "na volno", všude páchne močí.
Zapáchající toalety v metru? Mohou za to odtokové kanálky

A ti se do kupování dezinfekčních prostředků nehrnou. Potvrdila nám to i toaletářka Petra z Depa Hostivař. „Kupovala jsem dezinfekci na vlastní náklady, nikdo mi žádnou nedal. Ale vidím, že to má smysl, lidé jsou spokojení a vrací se sem. Kolikrát si k nám jen přijdou umýt a vydezinfikovat ruce.“

Daniel Šabík však připomíná, že dezinfekci najdou lidé přímo v metru. „Zásobníky jsou nainstalovány u čáry odbavení v každé stanici.“

Třetina nových toalet, zbytek stanic čeká

WC pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, přebalovací pult na dámských a pánských toaletách, osoušeče rukou, bezdotykové vodní baterie či turnikety. Takovou podobu mají v současné době toalety v metru, které prošly kompletní rekonstrukcí. Další dvě třetiny záchodů na svůj lesk teprve čekají.

„Rekonstrukce toalet plánujeme s ohledem na harmonogram dalších prací ve stanicích či vestibulech,“ popisuje Šabík.

Rekonstruované veřejné toalety ve stanici metra Můstek.
Pražský deník otestoval toalety ve všech stanicích metra. Kterým se vyhnout?

Pokud je například v dané stanici plánována její kompletní modernizace nebo dílčí stavební činnost (developerský projekt zasahující do vestibulu), snaží se ji dopravní podnik spojit s rekonstrukcí toalet. „Tak, aby se všechny práce udělaly pokud možno najednou. Nedává totiž smysl v takových stanicích zavřít záchody s předstihem, pokud máme v plánu stanici za rok kompletně modernizovat,“ říká Šabík s dovětkem, že to je příklad stanice Invalidovna.

První přijde na řadu linka C

A které stanice se dočkají důstojnějších toalet letos nebo v příštím roce? „Nejbližší rekonstrukce, u kterých máme již všechna povolení i zasmluvněné dodavatele, jsou Háje, Roztyly, Budějovická a Pražského povstání,“ vypočítává Šabík.

V následujících dvou letech budou zářit novotou také WC na Stodůlkách-východ, na Lukách, Hájích, Roztylech, Budějovické, Pražském povstání a na Florenci. Zbylých 22 záchodů se dočká rekonstrukce v průběhu následujících čtyřech letech.

Nové toalety na Masarykově nádraží v Praze.
Změna po 40 letech. Cestující na Masarykově nádraží mohou využít nové toalety