Josef Walter, narozený roku 1873 ve vesnici Vepřek, je ztělesněním amerického snu v českém kabátě. Jeho otec byl zámečníkem a on sám po něm zdědil vlohy pro řemeslo. Ale nejen to – do vínku byly „Pepovi Walterovi", jak o něm familiérně mluví pamětníci, dány i píle a ambice.
Za vším hledej ženu
V pětadvaceti letech si na Smíchově pronajal malou dílnu, kde opravoval bicykly. Od oprav byl pak jen krůček k vývoji. Velkým impulsem v jeho začátcích byla svatba s dcerou majetného smíchovského klempíře. Už v roce 1901 si tak mohl pronajmout větší dílnu, do které byla zavedena i elektřina. Věno manželky investoval do obráběcích strojů a záhy už zaměstnával čtyři dělníky. A právě z této dílny vyjelo roku 1901 přelomové motorové kolo, se kterým Walter získal stříbrnou medaili na hospodářské výstavě Průmyslové jednoty pražské.
V roce 1905 přestěhoval svůj malý podnik do továrny na Zatlance. Jeho nejúspěšnějším výrobkem byly v té době motorové tříkolky. Přívětivý poměr cena-výkon z nich udělal hit nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Walter k tomu přispěl důmyslným marketingem, v roce 1911 se na jedné ze svých tříkolek vydal na reklamní cestu do Kyjeva. Jeho stroje se také často účastnily všelijakých závodů.
Dožil se dodávek Němcům i zestátnění
Úspěchy ho donutily se opět přestěhovat. Z firmy se stala akciová společnost se sídlem a továrnou v Jinonicích. Tady se už začaly vyrábět i automobily a od roku 1923 letecké motory, které se posléze staly hlavním artiklem. To už se však éra Josefa Waltera blížila ke svému konci. Kvůli neshodám s akcionáři se vzdal postu ředitele a později i člena správní rady. V Košířích pak založil novou firmu na ozubená kola. Walter zemřel v roce 1950 a dožil se tak dodávek motorů do německých bojových letounů i zestátnění obou podniků.
Z Waltrovky se stal národní podnik Motorlet. Ten měl na svém vrcholu 4500 zaměstnanců a sortiment rozšířil i na horolezecké potřeby a kolenní náhrady. Po revoluci se firma vrátila k původnímu názvu Walter a. s. Zlaté časy však byly nenávratně pryč. Nový majitel nechal firmu strádat, a ta v roce 2008 zanikla. Všechny budovy až na jedinou byly srovnány se zemí a na jejich místě vznikla obytná a kancelářská čtvrť s příhodným názvem rezidence Waltrovka.