„Projekt soutěže na filharmonii na Vltavské pokračuje, předpokládáme vyhlášení architektonické soutěže v roce 2020,“ uvedl mluvčí IPR Marek Vácha. Nyní zanedbanou, avšak rušnou lokalitu poblíž stanice metra Vltavská doporučili pro umístění nové budovy filharmonie ještě bývalí radní na podzim 2017.

O rok později IPR vypsal veřejnou zakázku na zpracování studie proveditelnosti pro výstavbu koncertního sálu. Termín pro podání nabídek stanovil na 3. října 2018, tedy těsně před komunálními volbami.

Kdo, zda vůbec a kdy studii vypracuje, ale dosud není jasné. „Zakázka ještě nebyla ukončena,“ sdělil stručně Vácha s tím, že podle zákona o zadávání veřejných zakázek nelze v současnosti poskytnout žádné další informace.

Inspirace v Hamburku

Před komunálními volbami výstavbu nové koncertní haly veřejně podporovaly Spojené síly pro Prahu (tedy hlavně TOP 09 a Starostové), jejichž reprezentant Petr Hlaváček (TOP 09) je nyní náměstkem primátora a radním pro územní rozvoj.

Hlasitým propagátorem moderní architektury na Vltavské je architekt Josef Pleskot, který už připravil objemovou studii. Ve výstavbě filharmonického sálu vidí příležitost pozdvihnout lokalitu kolem budovy dopravních podniků a levého břehu Vltavy. Záměr veřejně prosazuje prostřednictvím Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které iniciovala developerská firma Central Group a jehož je Pleskot zakládajícím členem.

„Souboj o toto místo trvá už více než století. Musíme se už konečně vyjádřit, co tam chceme podniknout, a začít, Energie, která tudy prochází, je energie centra města. Místo obklopují výrazné přírodní i architektonické dominanty a je předmostím významného Hlávkova mostu,“ zdůrazňuje Pleskot.

SAR loni zadalo agentuře Ipsos průzkum veřejného mínění, podle jehož výsledků by 26 procent z tisícovky oslovených Pražanů výstavbu velké moderní koncertní budovy podpořilo a dalších 41 procent je jí spíš nakloněno. Proti bylo 22 procent respondentů.

Podporovatelé monumentální stavby pro minimálně dva tisíce posluchačů se nezhlédli v ničem méně významném než v nové Labské filharmonii v Hamburku, která vyšla v přepočtu na téměř 21 miliard korun.