V pátek jsem vyzvedával matku v Praze na letišti a viděl jsem, že lidé, kteří vystupovali z letadla z Francie, měli opravdu smutné tváře. Ve Francii se postupně vrací atmosféra z devadesátých let, kdy země zažila vlnu bombových atentátů a lidé začali mít takový reflex, že se v kavárně dívali pod stůl, vyhýbali se velkým koncentracím lidí a podobně. Tohle se myslím vrací. Stále budeme žít, ale lidé dlouhodobě budou ostražitější. Doufám ale, že zůstane národní pospolitost a lidé se nebudou příliš hádat.

Victor S.

Když jsem se dozvěděl o atentátu v Nice, byl jsem vystrašený. Mám tam pár známých, tak jsem se bál, jestli se jim něco nestalo. Nechápu, že se to stále děje.

Jean B.

Jsem zhnusený z celé situace a z jednání lidí, kteří v tom mají prsty. Upřímně nechápu, jak se to mohlo stát. Jak to že nezasáhl žádný policista? Je to strašné, všech je mi moc líto.

Daniel F.

Musím říct, že jsem rád, že jsem na dovolené tady v České republice. Doufám, že se tady nic nestane. Ve Francii se bojíme už od prvního atentátu. Nechápu, proč útočí stále na naši zemi. Všech obětí, zraněných i pozůstalých je mi moc líto.

Nicole L.

Je to strašné. Úplně mě zamrazilo, když jsem to slyšela. V Nice jsem párkrát byla a musí to být pro všechny strašné.

Celine K.

Ve Francii je stále hodně cizinců a přistěhovalců. Asi jsou na nás naštvaní. I když nechápu, co jim naše země udělala. Je to strašné, co se stalo. Doufám, že už se to nebude nikdy opakovat.

Helene H.

Mám pocit, že žijeme v hrozném světě. Samé násilí a nenávist. Vždyť naši zemi ohrožují pořád. Je to strašná ztráta.

Francoise T.

Naše země je ze všech útoků už oslabená. Co se bude dít dál, si neumím představit. Situace se ale musí řešit více razantně. Není možné, aby se to i nadále opakovalo.

Patrick L.

Ve Francii jsem se narodil, ale již nějakou dobu žiji tady v České republice. Jsem rád, že žiji tady, i když Francii mám stále rád. Nemůžete ale žít tam, kde se bojíte o život. Doufám, že se situace dá do pořádku a už se nikdy nic podobného nestane.

Jean-Pierre Asvazadourian
velvyslanec Francouzské republiky
close Velvyslanec Asvazadourian info Zdroj: Deník zoom_in

Je potřeba zvýšit ve Francii bezpečnost. Vláda i prezident musí pokračovat v ochraně obyvatel Francie. Cítíme smutek za všechny oběti a rodiny obětí. Budeme je určitě podporovat.

Francoise J.

Je to hrůza. Nechápu, co se těm lidem honí v hlavě, že jsou schopni tyhle strašné věci udělat. Policie by měla více hlídat naši zemi.

Andre M.

Ani o tom nechci slyšet, jinak bych už musel někoho zabít. Vždyť je to nenormální, prostě hrůza. Francie by se měla celá zavřít a poslat všechny cizince pryč.

Annie K.

Bylo mi do breku. Hned jak jsem to slyšela, volala jsem do Francie, jestli jsou všichni známí v pořádku. Naštěstí ano. Je mi všech hrozně líto.

Jean N.

Moji známí mi volali, že tam byli, ale že jsou v pořádku. Bylo to prý příšerné. Všude nepořádek, zmatek, chaos. Nedalo se s tím nic dělat. Když je člověk blázen, ostatní ho nezastaví.

Paul A.

Je to strašné, ale nechci se o tom bavit. Ve Francii se bojíme pořád a o dovolené chci mít klid. Je to ale strašné, naprosto hrozné.

Kristina F.

Doma, ve Francii, mám strach, aby se něco nestalo mým známým a příbuzným. V tuhle chvíli se nemůžete cítit bezpečně už nikde. Je to příšerná situace.

Alex C.

Co k tomu říct. Je to naprosto hrozné, příšerné. Francie se snaží zajistit bezpečnost pro svoje občany. Není to asi jednoduché.

Charles R.

Francie je napadána ze strany svých občanů. A ti, o které jsme se starali, nás teď zabíjejí. Je to hrozné. Všechny cizince by měla Francie vyhostit.

Marina G.

Tolik mrtvých lidí. Je mi všech lidí tam tolik líto. Kdybych nejela na dovolenou do České republiky, možná bych v Nice byla taky. Všem přeji hodně síly.

Selena T.

Vůbec nevím, co dělat. Když jsem to uslyšela, brečela jsem. V Nice jsem několikrát byla, je to krásné město. Škoda tolika mrtvých lidí. Ten člověk, co to udělal, by měl trpět.

Catherine M.

Několikrát jsem slyšela, jak je naše země chráněná. Ale není. Bojím se o svůj život, o život svých dětí a příbuzných.

Marthina J.

Nedokážu pochopit, jak to někdo dokáže udělat. Je mi z toho špatně, do pláče. Ten člověk, co to udělal, musel být blázen.

Herbert B.

Naše země je ze všech útoků zničená. Snad se už nikdy nic takového nestane. Je mi strašně smutno.

Annie H.

Jsem zklamaná, že nikdo nezasáhl, že zemřelo tolik lidí. Nechápu to a je mi smutno. Nechci, aby další lidé umírali.

Adriana Krnáčová
primátorka hl. m. Prahy
close Primátorka Krnáčová info Zdroj: Deník zoom_in

Chtěla bych vyjádřit svoji hlubokou soustrast rodinám obětí a zároveň své pobouření a znechucení nad tímto činem. Je strašné, jak často se musím v této věci opakovat, ale jakýkoliv takový útok je ze všeho nejvíce zbabělým.
Toto odporné jednání nemá v naší společnosti místo a já si z celého srdce přeji, aby francouzské bezpečnostní složky celé pozadí důkladně vyšetřily a do budoucna podobným hrůzám v co největší míře zamezily. Pokud jim v tom hlavní město Praha bude moci jakkoli pomoci, jsme připraveni okamžitě spolupracovat. Takového útoky jsou vedeny na základy naší civilizace a právě proto je zapotřebí se spojit, spolupracovat a neopustit naše základní hodnoty, kterými jsou svoboda a demokracie. Již podruhé letos nasvěcujeme Petřínskou rozhlednu jako projev soucitu a solidarity. Přeji si, abychom to už nemuseli dělat.

Marie Muchová

6 let žije v Paříži Co k tomu říct? Francie si bohužel od atentátů na týdeník Charlie Hebdo a především po masových útocích na bavící se mládež z 13. listopadu na podobné situace pomalu zvyká. Což ovšem neznamená, že pokaždé nezvednou ohromnou vlnu smutku a solidarity. Spíš prostě tato hrozba člověku vyvstane na mysli vždy, když se nachází v jakémkoliv davu. A čím víc budou armádní jednotky IS potlačovat, tím více se budou vyskytovat tyto typy „improvizovaných sympatizantů". Po včerejšku, 14. červenci, který je ve Francii nejvýznamnějším svátkem a každoročně se odehrává až v euforickém duchu, je Francie naprosto opařená a tradičně všichni sedíme u zpravodajských kanálů a s hrůzou sledujeme naskakující počet obětí.

Jaroslav Hubata-Vacek

ředitel Francouzsko-české obchodni komory

Je to přímý útok na hodnoty, na nichž stojí demokracie ve Francii a na celém světě. Zároveň jde o obrovskou lidskou tragédii a soucítím s oběťmi a jejich rodinami. Zároveň se domnívám, že podobné útoky budou bohužel pokračovat a mohou se stát kdekoli. Kromě zvýšených bezpečnostních opatření by měla Francie spolu s dalšími mocnostmi usilovat o ukončení války v Iráku a Sýrii, kde tento druh teroru nachází zázemí a inspiraci.

Čtěte také: Petřín se kvůli útoku v Nice rozsvítil francouzskými barvami