VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzácným zvířatům se v metropoli daří. A bude jich ještě víc

Praha - V metropoli žije celá řada ohrožených druhů a v posledních letech se objevují další. Podle odborníků budou přibývat i v budoucnu.

25.3.2017
SDÍLEJ:

Mlok skvrnitý. Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Pro mnohé to bude možná překvapením, ale hlavní město je pro nejrůznější živočichy, včetně těch vzácných, oblíbeným místem k životu. Počet druhů se v Praze zvyšuje a přibývají i výskyty chráněných zvířat, ať už jde o savce, hmyz nebo obojživelníky. A pražský magistrát se spolu s občanskými spolky snaží jejich životní podmínky ještě zlepšovat.

Čtěte také: Břeh Botiče ve Vršovicích prokoukne. Rozhodli o tom občané


Podle Jiřího Roma z magistrátního odboru ochrany životního prostředí se řada zejména bezobratlých druhů do metropole vrací spolu s tím, jak se obnovují prostředí, ve kterých už v minulosti na území Prahy žily.

Do Prahy se vracejí i rosničky

Příkladem takových návratů jsou obojživelníci. „Každoročně se buduje mnoho tůní různých velikostí, tvarů, míry zastínění a podobně, protože každému druhu obojživelníka vyhovuje něco jiného. Do Prahy se tak vracejí kuňky, rosničky, mloci nebo čolci velcí,“ vysvětlil Jiří Rom.

To je případ i vzácného mloka skvrnitého, kterému se výborně daří v oblasti Podhořského potoka v Praze 7 a Praze 8, kde žije na tři sta jedinců. Neobejde se to bez pomoci člověka, kterou zajišťuje spolek Vědomý dotek spolu s dobrovolníky.

Na vzácné druhy lze narazit v centru Prahy 

„V předjaří, ještě než se oteplí, je důležité opravit asi 106 malých tůněk, do kterých mloci nakladou larvy,“ popsal Martin Režek ze spolku a doplnil, že na podzim je poté potřeba opravit přezimovací zídky, kde mloci odpočívají přes zimu. 

Na vzácné druhy mohou Pražané narazit i přímo v centru města. V okolí ulice Na Hřebenkách je možné potkat největšího českého brouka roháče obecného, který se nebojí zavítat ani do rušnějších částí Smíchova.

Čtěte také: S Prahou Neznámou pro tentokrát vyrazíme na vycházku po Letenských sadech

Praha je rozmanitá 

„Jednou zaletěl samec roháče až na nástupní ostrůvek tramvaje přímo u Anděla,“ prozradil Jan Farkač z České společnosti entomologické. Doplnil, že v Praze najdeme i druhého největšího brouka na našem území – tesaříka obrovského, který žije v oblasti Milíčovského lesa. V centru lze narazit i na kavku, rorýse nebo netopýry, kteří přežívají na půdách starých budov nebo kostelů.

Podle zoologa Miloše Anděry z Národního muzea je Praha velice rozmanitá, i pokud jde o savce. Na území metropole se jich vyskytuje přes 60 druhů, což jsou dvě třetiny všech druhů žijících v České republice. „Můžeme zde vidět třeba bobra evropského, sysla obecného, křečka polního i řadu vzácností mezi drobnými savci, zejména netopýry,“ vyjmenoval s tím, že bobři už v Podolí na Veslařském ostrově loni pokáceli několik stromů.

Čtěte také: Vědci v šoku. Polovina druhů motýlů poletuje u Milovic

Chráněným plchům se daří na Petříně 

Zajímavostí je podle Anděry i populace chráněného plcha velkého na Petříně. Malí stromoví hlodavci tam žijí dlouhodobě. „Ví se o nich už od 30. let minulého století, ale teprve loni se je
 podařilo zmapovat a přibližně spočítat, a to poměrně kuriózním způsobem – nočním posloucháním plchů, kteří jsou docela hluční,“ vysvětlil.

Výčet zajímavých zástupců pražské fauny tím samozřejmě nekončí a podle odborníků se dá očekávat, že se zde budou další druhy, včetně těch vzácných, zabydlovat i v budoucnu. Metropole nabízí díky své geografické poloze rozmanité přírodní podmínky, ať už jde o lesy, mokřady, skalní stepi nebo břehy Vltavy a její ostrovy. V Praze je navíc méně predátorů, i když tu také žijí, a dostatek potravy.

„Dopředu lze těžko vybrat nové druhy, které by se mohly do Prahy nastěhovat. Jisté je jedině to, že se tak dít bude, protože živočichové – přinejmenším někteří – se adaptují na změněné podmínky života v krajině s člověkem,“ zakončil Anděra.

Chráněná zvířata v Praze. Infografika.

Autor: Petr Schreib

25.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Maskot klubu Bohemians 1905. Ilustrační foto.
EXKLUZIVNĚ
24

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

U dálnice D1, ve směru na Brno, má v budoucnosti vzniknout území pro nové obchody a hypermarket o velikosti 39 hektarů. Jen pro představu. Na území by se vešlo necelých devět Václavských náměstí. V úterý o tom informoval server E15.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Praha 8 otevřela v karlínských kasárnách kluziště

Do třetice všeho dobrého, dalo by se říci o Praze 8 a veřejných kluzištích. Po otevření předchozích dvou, v Bohnicích a Ládví, následovalo včera slavnostní zahájení provozu v Karlíně, v prostoru bývalých kasáren.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT