Zoo Praha uvedla v tiskové zprávě, že první mládě přišlo na svět v neděli přesně ve 12 hodin a že ve snůšce je ještě několik dalších vajec, která by se měla dolíhnout během dvou dní. Pražští chovatelé zaznamenali úspěch po dvou letech, kdy spolu s matkou nynějšího varanovce přicestovalo do Troje z Japonska dalších šest jedinců tohoto zajímavého živočicha.

„První pražské mládě varanovce bornejského váží 4,1 gramu a měří 14 cm,“ informoval kurátor chovu plazů Petr Velenský. „Délka inkubace byla 84 dní a po celou dobu jsme museli udržet noční teplotu 26 °C a denní teplotu 28 °C, což v tomto létě nebylo vůbec snadné. Snůška by se měla dolíhnout v průběhu dvou dní, momentálně jsou další tři vejce naklubaná,“ doplnil kurátor.

A čím je tedy nedělní úspěch pro Zoo Praha tak mimořádný? „Po desítky let zůstával varanovec bornejský velice tajemný, jen málo odborníků mělo možnost ho spatřit ve volné přírodě a jeho způsob života byl záhadou. Není proto divu, že začal být nazýván 'svatým grálem herpetologů',“ napsala Helena Petáková z publikačního oddělení Zoo Praha.

Ještěrka, který se podobá zaniklým druhům z Mongolska starým 70 milionů let, byla poprvé objevena teprve na konci 19. století. Pak ji znovu našli v roce 1963 a nebýt náhody před deseti lety, zřejmě by lidé varanovce bornejského (latinský název zní: Lanthanotus borneensis) viděli opět jen zřídka.

Tehdy skupina vědců při obědě spatřila zvláštní plaz. Zvíře na ně zamrkalo z mělkého potoka, ale ani po prozkoumání a srovnání s fotografiemi, biologové nevěnovali nálezu pozornost. Až když se najedli, zjistili, jak ojedinělého živočicha vlastně viděli. Přitom varanovci bornejští žijí skrytě podél vodních toků v podzemních úkrytech, což jim mohlo leccos naznačit. Na druhou stranu aktivní bývají převážně v noci.

„Teprve v roce 2013 získala první dva páry varanovců japonská iZoo. Její ředitel Tsuyoshi Shirawa začal průběžně publikovat všechny zoologické poznatky o tomto vzácném druhu a dovedl oba páry k odchovu prvních mláďat,“ pokračuje Petáková.

Pražská zoo si uvědomuje, že budoucnost varanovce bornejského je nejistá. Endemický plaz žije pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu. Tamní oblast však může ohrozit kácení deštných lesů a vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se dá předpokládat, že už teď je rozšíření „svobodných“ varanců velmi omezené. Herpetologický poklad navíc láká i pytláky a nelegální obchodníky.

„Zoo Praha se proto rozhodla podílet na vytvoření evropského chovného programu, který by dal v lidské péči vzniknout záchovné populaci těchto unikátních tvorů,“ prozradila strategii trojské zahrady Petáková s tím, že dospělé jedince uvidí návštěvníci v nokturnu pavilonu Indonéská džungle; mládě zůstává v akvateráriu v zázemí.