StB obvinila Toufara v roce 1950 z takzvaného číhošťského zázraku. Chtěla ho přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Toufar zemřel ve vězení 25. února téhož roku ve věku 47 let na následky krutého zacházení. Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar. Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let.

Podle kardinála Dominika Duky je číhošťský farář mučednickou ikonou násilné kolektivizace zemědělství v 50. letech 20. století. Toufarova rodina usilovala o exhumaci od roku 1954, až nyní bude moci splnit Toufarovo přání, aby byl pohřben v Číhošti.

Chirurgický zákrok před smrtí

Kostra, již odborníci zkoumali, byla vyzvednuta z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích. Už první její zkoumání a nálezy zdravotnického materiálu v oblasti pánve nasvědčovaly tomu, že na těle byl před smrtí proveden chirurgický zákrok v oblasti břicha. To naznačovalo shodu s dostupnými informacemi o posledních hodinách pátera Toufara.

Odborníci navíc chtěli pro potvrzení identity porovnat genetické profily ze vzorků z exhumovaného těla s profily žijících příbuzných, a vypočítat genetický model, s jakou pravděpodobností jde o páterovo tělo.

Sdružení bývalých politických vězňů (SBPV) po vyzvednutí ostatků požadovalo, aby byly vyzvednuty ostatky všech politických vězňů minulého režimu, nikoliv pouze Toufara. Ujmout by se tohoto úkolu měl podle něj stát.

V hromadném hrobě na Ďáblickém hřbitově je podle odhadu SBPV minimálně 2800 obětí.

Ostatky budou uloženy v číhošťském kosteleOstatky kněze Josefa Toufara, umučeného komunistickým režimem, budou v červenci uloženy pod kamennou desku uprostřed kostela v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Ostatky spočinou v kovové schráně. Novinářům to řekl autor návrhu hrobu a schránky pro páterovy ostatky Norbert Schmidt.

Kosterní ostatky byly loni v listopadu vyzdviženy z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích. Forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů považují za prokázané, že patří Toufarovi.

Slavnostní uložení ostatků se uskuteční 12. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Místo posledního spočinutí se tak symbolicky spojí s událostí, která číhošťského duchovního stála život.

Hrob má svou polohou na hlavní ose kostela před presbytářem odkazovat na starý hlavní oltář. Nad ním se kdysi nacházel kříž, který dvacítka lidí viděla, jak se pohyboval během Toufarova kázání 11. prosince 1949. Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let.

Čtěte také: Ďáblický hřbitov zavzpomínal na dětské oběti komunismu