Třetí na škole smí zůstat s podmínkou a trojkou z chování. Na inkriminovaných záběrech prý nefiguroval. Už dříve zaplatil svou funkcí ředitel školy František Bártl, který údajně o problému delší dobu věděl, avšak patřičně nezasáhl. Na to upozornila Česká školní inspekce. Sám Bártl ale jakékoliv pochybení odmítl.

Jak informoval deník Právo, případ tímto zdaleka nekončí. Rodiče jednoho z vyloučených se rozhodli bránit u soudu. Podle jejich advokáta prý není možné za tentýž prohřešek trestat dvakrát. Připomeňme, že původně byli všichni tři studenti podmínečně vyloučeni a ohodnoceni trojkou z chování.

Nyní se ovšem ukazuje, že malešický skandál je zřejmě pouhým vrcholkem pomyslného ledovce, před čímž už od samého začátku varovali experti na šikanu.

Podle čerstvého zjištění Pražského centra primární prevence byla nejméně dvě procenta pražských učitelů v posledních třech letech fyzicky napadena žákem. Téměř čtvrtina čelila alespoň jednou slovním útokům, opakovaně pak celých třináct procent.

K dotazování mezi téměř dvěma tisícovkami učitelů hlavní město přistoupilo právě po zveřejnění případu šikany učitelky trojicí žáků. Celkem je v Praze asi čtrnáct tisíc pedagogů.

Šikanu okusily stovky učitelů v Praze

Fyzické napadení žákem přiznala dvě procenta ze dvou tisíc dotazovaných pražských učitelů. Celá čtvrtina z nich čelila verbálním útokům, třináct procent dokonce opakovaným. Takový je alarmující výsledek aktuálního šetření Pražského centra primární prevence.

Podle expertů na danou problematiku však může být skutečnost ještě o poznání hrozivější. Vedoucí výzkumného projektu zaměřeného na agresivitu ve školách Ladislav Csémy totiž už před časem upozornil, že se šikanou má zkušenost naprostá většina žáků i učitelů.

Připoměl, že v současné době jsou zvláště učitelé ohroženi takzvanou kyberšikanou, kdy jsou žáky natáčeni na mobilní telefony, tak jako v kauze Třebešín, a tyto záběry pak putují internetem coby prostředek posměchu.

„Dvě třetiny učitelů se s tímto fenoménem setkaly, ať už přímo, nebo nepřímo," poznamenal Csémy. Dodal zároveň, že přes devadesát procent z nich tuto formu šikany považuje za něco, co je ohrožuje.

Nadávání nebo vyhrožování ve třídě

„Fyzická agrese je relativně nejméně častá. Ale pokud si přepočteme procenta na konkrétní respondenty, jedná se asi o čtyři desítky pedagogů, kteří se odhodlali odpovědět," vysvětlil výsledek šetření Pražského centra primární prevence Pavel Dousoudil z Centra sociálních služeb Praha.

„Ukázalo se, že jedinou častou formou agrese jsou přímé slovní útoky jako nadávání nebo vyhrožování ve třídě," doplnil. S tímto se v posledních třech letech setkalo jednou či dvakrát třiadvacet procent respondentů, opakovaně třináct procent.

Výsledky neukázaly, že by v takových případech byla souvislost s věkem nebo pohlavím napadeného učitele. Z průzkumu dále vyplynulo, že jen necelá polovina učitelů řeší případnou šikanu oficiální cestou.

Čtěte také: Šikanovaní učitelé se o problému bojí mluvit, není to jejich chyba