V teprve ožívající rezidenci v čerstvě dokončené vile, která začala být osidlována v závěru prosince, na Nový rok zabil výbuch trezoru velvyslance Džamála Muhammad al-Džamála; do další části prozatím nezkolaudovaného komplexu by se mělo přestěhovat velvyslanectví, prozatím sídlící v ulici Na Kazance v Troji. Tomu by místní radnice chtěla zabránit.

Po zveřejnění dosavadních výsledků policejního šetření se místní v sousedství Palestinců prý necítí dobře. Záležitost je velmi citlivá – podstatně víc, než se ze sousedského pohledu Suchdolských vůbec může jevit. Naděje, že by radní s odporem proti náhle nevítaným sousedům, kteří komplex vybudovali v místě kdysi proslaveného železářství, na pozemku zakoupeném již v roce 2003, je mizivá.

Přesto má suchdolská radnice jasno: jestliže se v domě ozval smrtící výbuch a následně policisté na místě našli hotový arzenál neregistrovaných zbraní včetně samopalů, zdá se, že by v dosud klidné lokalitě na severozápadním okraji Prahy mohlo být nebezpečno.

Mít nelegální sklad zbraní ve svém sousedství? Ani nápad, míní představitelé Suchdola. Rada městské části se podle Hejlových slov cítí podvedena – a s porušováním českého i mezinárodního práva se prý nechce smířit. „Městská část Praha-Suchdol požaduje po Ministerstvu zahraničních věcí ČR přemístění ambasády státu Palestina mimo území městské části," shrnul Hejl jasně a srozumitelně stanovisko lidí z okraje Prahy.

Tím, že požadavek medializoval, dostal politiky v centru metropole do poněkud delikátní situace. Zvláště v době, kdy ministerstvo zahraničí vede diplomatická jednání o repatriaci těla zesnulého, který pověřovací listiny předal prezidentovi Miloši Zemanovi teprve 11. listopadu (byť na nižším diplomatickém postu v Praze v minulých desetiletích působil dlouhodobě) i o dalším fungování ambasády; stále je také v běhu šetření policie, na které přiletěli dohlédnout i experti z palestinské bezpečnostní delegace.

Sám starosta Hejl potvrdil, že s ministerstvem o svém požadavku zatím nejednal – a pro nebližší dny ani žádná schůzka není naplánována. Už má ale jasno, že s přechozím požadavkem na posílení policejního dozoru v okolí objektu, který zatím nemá statut ambasády, se nelze spokojit. Jestliže došlo k porušení českých zákonů i vídeňských konvencí, znamená to ztrátu důvěry.

A tu by neobnovila ani sebemasivnější přítomnost policistů – zvlášť když z palestinské strany zaznívala protichůdná vyjádření. Třeba o tom, jaký trezor explodoval: hovořilo se o sejfu každodenně používaném, ale také o bezpečnostní stránce ještě z dob zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny (která měla v Praze svoji misi v osmdesátých letech), s níž nejméně po dvě desetiletí nikdo nemanipuloval.

Rozhodující pro suchdolské radní jsou ale informace o nálezu zbraní s hromadným účinkem – takový arzenál podle nich s diplomatickou misí nemůže souviset. Naopak může souviset s potížemi, které oni na svém území nechtějí.

Byl to atentát, tvrdí dcera oběti

Okolnosti smrtícího výbuchu, o které se zajímají i diplomati a lidé z tajných služeb, jsou stále předmětem policejního šetření. Jisté je,že detonace se ve středu před polednem ozvala v souvislosti s otevřením trezoru; zprvu se zdálo, že šlo o nehodu při manipulaci se sejfem, jehožobsah měla v případě neoprávněného otevření zabezpečovat výbušnina. To však lidé z ambasády odmítají. Jednalo se prý o starý a léta používaný trezor, který žádné takové zabezpečení neměl – a v minulosti se při prakticky každodenním otevírání na zavírání nikdy nic mimořádného nestalo. A to se sejfem manipulovalo více lidí.

Pražští kriminalisté, kteří událost vyšetřují, v souvislosti s případem hovoří o usmrcení z nedbalosti a o nedovoleném ozbrojování. Policejní detektivové jednoznačně vyloučili, že by se jednalo o teroristický útok nebo jinou formu atentátu – tomu prý nenasvědčují ani nálezy z místa výbuchu ani vyhodnocení svědeckých výpovědí a záznamů bezpečnostních kamer monitorujících vstupy do objektu.

Verzi o nehodě ale mnozí zástupci palestinské komunity nevěří. Nejnověji oficiální verzi české strany zpochybnila dcera zesnulého Rana, která hovořila s palestinskými médii a tlumočila i mínění dalších členů rodiny. Zopakovala, že trezor byl v minulosti běžně používán a stoprocentně ho nechránilo žádné nástražné zařízení. K explozi došlo až o přestěhování sejfu do nových prostor – přičemž převoz měla o den dříve zajišťovat česká spediční firma. „Cosi" se prý muselo udát cestou. Konkrétně mohla být na kasu nastražena nálož, a to zřejmě nikoli v oblasti dvířek, ale do spodní části.

Pokud by na tomto šprochu mělo býti pravdy trochu, mohlo by to vysvětlovat, proč za cíl útoku (uvažujeme-li jen v teoretické rovině;při vědomí toho, že policie tuhle eventualitu jednoznačně odmítla) by byl vybrán právě pražský ambasador, který nepatřil mezi nejvýraznější postavy palestinské diplomacie. Mohl si sice nadělat nepřátele kritikou izraelských osadníků – to by se ale mohlo týkat i řady dalších představitelů palestinské samosprávy. Spíš by se mohlo zdát, pro prostěkdosi neznámý využil příležitosti, která se naskytla v soběstěhování…

Odkud přesně výbuch vyšel a jaká látka vlastně explodovala, je zatím předmětem znaleckého zkoumání. Výsledky mechanoskopických i chemických expertiz by měl Kriminalistický ústav Praha předložit v řádu dnů. Dokud nebudou na stole, kriminalisté vyšetřování neuzavřou – a stěží lze od pražské policie očekávat i to, že by prezentovala jakékoli nové skutečnosti.